Bilim Adamları Bir İlki Görüntülediler!

Bilim Adamları Bir İlki Görüntülediler Bilim Adamları Bir İlki Görüntülediler! supernova

Bilim Adamları Bir İlki Görüntülediler!

Uzayda gerçekleşen bazı olaylar uzaklık nedeniyle milyon yılda bir gözükebiliyor ve bu olaylar uzay hakkında bilgi edinebilmemiz için çok aydınlatıcı olabiliyorlar. Yıllardır süregelen uzay araştırmalarında büyük başarılar elde etmiş bir grup bilim adamı, tarihte bir ilki yaşamayı başardılar. Şu ana kadar patlayan bir yıldızın görüntüsü çekilememişti ve yaydığı enerji gözlemlenememişti. Ancak bu bilim adamları istikrarlı çalışmaları ve uzun süren araştırmalar sonucunda patlayan bir yıldızın yaydığı göz alıcı ışığı görüntülemeyi başardılar.

Bilim Adamları Bir İlki Görüntülediler! Bilim Adamları Bir İlki Görüntülediler Bilim Adamları Bir İlki Görüntülediler! supernova

Bilim Adamları Bir İlki Görüntülediler!

Uzay araştırmalarında yakalanan her görüntü büyük önem taşımakta. Çünkü keşfetmemiz gereken birçok alan mevcut ve biz uzay hakkında çok az şey biliyoruz. Bilim adamları da bu bilinmezliği çözebilmek için gece gündüz çalışmalar yürütüyorlar ve meyvelerini de en güzel şekilde almayı başarıyorlar. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ile elde edilen görüntüler de bu meyvelerden biri. Tarihteki ilk patlayan yıldız ışıklarını görüntülemeyi başaran bilim adamları görüntüledikleri yıldızların 700 milyon ve 1.2 milyar ışık yılı uzaklıkta patladıklarını da açıkladı. Uzaklıkları göz önünde bulundurulduğunda görüntülerin bu kadar net olması da teknolojideki gelişmeleri gözler önüne seriyor.[ads1]

Aslında bu görüntüler taa 5yıl öncesinde çekilmiş ancak incelemeye alınmamış.  Kepler teleskopu ile çekilen bu görüntüler, geçtiğimiz günlerde incelemeye alınmış ve University of Notre Dame görevlisi Peter Garnavich, yıldızların patlayışını 30 dakika aralıklı patlamaların görüntüleri ile keşfetmiş. Yakaladığı görüntüler karşısında çok şaşırdığını belirten Garnavich, “Bu bir yapboz gibi. Eğer iki süpernovadan da elde ettiğimiz görüntülere bakarsanız, çok kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşen olayın yarattığı farklılığı göreceksiniz” dedi.

Ayrıca NASA’dan da bu konu ile ilgili açıklama geldi. NASA’nın Kepler teleskopu görevinde bulunan Steve Howell : ””Süpernovalar evrendeki ve bedenlerimizdeki ağır elementlerin oluşmasındaki tek sebeptir. Gümüş, nikel, bakır gibi elementlerin hepsi süpernovalar tarafından oluşturulur. Hayat, süpernovalar sayesinde var.” açıklamasında bulundu.