Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır

Android Uygulamalar Donuyor Sorununa Çözüm

Mobil 7 Temmuz 2017
1357 Okundu

Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar kullanıcılarına sıklıkla donma sorunu yaşatıyor. Son olarak kullanıcıların şikayet sitelerine gönderdikleri sorunlar içerisinde en çok uygulamalar donuyor sorunu karşımıza çıktı.

Sorunun Nedeni Nedir?

Kesin olarak bir cevabı olmayan bu durum genellikle uygulama özelliklerini telefon karşıladığı durumlarda görülüyor. Uygun özelliklerdeki akıllı telefonlarda donma problemi yaşatan uygulamalar kaynak kodlarında bir probleme sahip demektir. Diğer yandan ise stabil çalışan bir uygulama gelen güncelleme sonrasında donma problemi gösteriyorsa ön bellek hatası görülüyor.

Uygulamalar Donuyor Sorunu Çözüm Yolları

Çözüm Yolu-1

Öncelikle ilk yapılması gereken şey telefon hafızasını kontrol etmek olması gerekiyor. eğer telefon hafıza sorunu varsa uygulamalar zaman içerisinde verileri kaydetmek için kendisine yer arar buda donma sorunu ile karşılaşmanıza neden olur. Yaşanan sorun bu durumdan dolayı kaynaklanıyor ise bazı dosya ve uygulamaları SD karta taşıyabilirsiniz.

Çözüm Yolu-2

Donan uygulamalarda ön bellek temizleyin ve güncelleme sonrasında eski dosyalar ile karşılaşılmasını engelleyin. Bunun için şu yolları izleyebilirsiniz;

  • Ayarlar menüsünden genel bölümüne tıklayın,
  • Sonrasında uygulamalar menüsünü açarak sorun yaşadığınız uygulamayı bulup üzerine tıklayarak ön bellek temizle butonuna tıklayın.
  • Yapılan bu işlemden sonra verileri sil diyerek işlemi sonlandırabilirsiniz.

Çözüm Yolu – 3

Kalıcı Ön Bellek Temizliği

Yapılan 2 çözüm yönteminden sonra hala uygulamalar donuyor diye şikayet ediyorsanız kalıcı ön bellek temizleme işlemi yapmalısınız. Bu işlemleri ise aşağıdaki sıralama ile yapın;

  • Kapalı konumda ile güç tuşu ile birlikte ses kısma tuşuna basılı tutarak kurtarma moduna girin.
  • Açılan Android kurtarma modu ekranı üzerinden ‘’wipe cache partiton’’ bölümüne ses açma ve kısma tuşları yardımı ile inmeniz gerekiyor.
  • Ardından işlemi güç tuşu ile onaylayıp silme işlemlerinin bitmesini bekleyin ve telefonu yeniden başlatın.

uygulamalar donuyor Uygulamalar Donuyor

Son Çare

Yukarıdaki tüm işlemleri yapmanıza rağmen uygulamalar donuyor diye şikayet ediyorsanız sorunun nedeni sistem dosyaları olarak karşımıza çıkmış oluyor. Bazı durumlarda uygulama güncellemeleri sistem dosyalarına zarar veriyor. Bu durum daha sonrasında telefonun uygulamayı doğru bir şekilde çalıştırmamasına neden oluyor. Ancak yapılacak fabrika ayarlarına döndür işlemi ile sorunu kökten çözebilirsiniz. Bu işlem sonunda tüm verileriniz silineceği için öncesinden verilerinizi ve dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz.

Ayrıca uygulamaların dosya yöneticisi üzerinden kayıt dosyalarını da yedekleyerek yapılan fabrika ayarlarına döndürme işleminden sonra uygulamalarınızın kaldığı yerden devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi, Photoshop Uzmanı, Yazılım ve Teknoloji Hayranı

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...