Android SSL Hatası Çözüm Yolu

Android SSL Bağlantı Hatası Android SSL Hatası Android SSL Hatası Çözüm Yolu android ssl hatasi

Teknolojinin gelişmeye bu kadar büyük bir hızla devam etmesi sonu gelmez sorunlarında karşımıza çıkmasına neden oluyor. Takip etmekte zorlanılan teknolojinin akıllı telefonlarda gösterdiği son problem ise Android SSL hatası olarak karşımıza çıktı.

SSL Bağlantısı Nedir?

SSL bağlantısı bir güvenlik sertifikasıdır ve internet sitelerine girerken ‘’https://’’ olarak giriş yapılmasını sağlar. Bu uzantının göründüğü siteler güvenlik açısından daha iyi olduğu bilinir. Verdiğiniz bilgilerin güvenliğinin sağlanması için bir SSL sertifikası mutlaka olması gerekiyor.

Android SSL Hatası Neden Kaynaklanır?

Web sitelerinde kullanılan SSL sertifikası sürelidir ve bu süre bitiminde bir takım problemleri ortaya çıkarır. Genellikle sitelere girişte verilen HTTP yada HTTPS geçiş hatası olarak karşımıza çıkan bu sorun mobil cihazlarda Android SSL hatası olarak görülüyor.

SSL Sertifika Hatasına Çözüm

Genellikle bilgisayar üzerinden sertifika hatası daha kolay bir şekilde aşılabiliyor hatta çoğu tarayıcı bilgisayar üzerinden internete girmenizde bu hatayı sadece bir bildirim olarak size sunuyor ve tek tıkla sorundan kurtulabiliyorsunuz. Ancak Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda bu hatanın çözümü o kadar kolay değil. Yaşanan SSL bağlantı hatası çözümü için aşağıdaki işlemleri yapmalısınız;

  • Öncelikle bir siteden hata aldıktan sonra diğer HTTPS ile başlayan sitelere giriş yapı ve aynı sorunu yaşayıp yaşamadığınızı öğrenin. Eğer diğer sitelerde böyle bir sorun yaşamıyorsanız hata aldığınız sitede problem var demektir ve herhangi bir işlem yapmadan siteye girmekten vazgeçebilirsiniz.
  • Diğer yandan diğer HTTPS ile başlayan sitelerde de aynı hatayı alıyorsanız ilk yapmanız gereken şey cihazınızın saat ve tarihini kontrol etmeniz olacak. Eğer tarih ve saat üzerinde bir hata varsa sitelerde güvenlik işlemleri size bu sorunu yaşatır. Hata varsa düzeltin yada otomatik seçeneğini seçerek bu sorunu ortadan kaldırın.[ads2]
  • Bunları yapmanıza rağmen hala SSL hatası alıyorsanız tarayıcı geçmişi silme işlemini yapın genellikle tarihçe dolduğu zaman da bu sorun yaşanabiliyor. Silme işleminden sonra cihazınızı yeniden başlatın.

Android SSL Bağlantı Hatası Android SSL Hatası Android SSL Hatası Çözüm Yolu ssl baglanti hatasi

Hala Devam ediyorsa

Tüm bu işlemleri yapmanıza rağmen hala Android SSL hatası devam ediyorsa son çare olarak farklı bir tarayıcıyı denemeniz gerecek çünkü bazı durumlarda tarayıcı uygulaması problem yaşatabiliyor.