Android SD Kart Tamiri

sd kart tamiri Android SD Kart Tamiri Android SD Kart Tamiri SD kart tamiri

SD kart sorunları üzerinde yazılan bir çok makale genellikle sorun olduktan sonra çözüm yollarını sunar. Ayrıca sorun bilgisayar yazılımda yada iki cihaz arasındaki bağlantıda ise çözüm yolu sunulur. Bunlara rağmen SD kart sorun tanımlama işlemi pek çok kişi tarafından uygulanmaz. Bu yazımızda SD kart sorunlarını oluşmadan önce görme ve tamir etme yollarından bahsedeceğiz.

SD Kart Problem Tanımlama ve Tamir İşlemleri

Yaşanan SD kart görmeme, bilgisayarda tanımlanmama ve SD kart format değişimini Android Terminal Emulator ile önceden tespit edip düzeltebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri yapmalısınız;

  • Terminal Emulator’ü açtıktan sonra /System/xbin yolu yada /System/bin yolu altında bulunan bir binary olan ‘’fsc’’ bölümünü bulun.
  • Bu bölüm yukarıdaki iki yolun altında bulunur yada Linux çekirdeğinden geldiği için syntax’larda man page içerisine bakılması gerekiyor.
  • Burada bulduktan sonra ‘’ fsck.exfat’’ olarak değiştirin.

Cihaz Mount Edildiyse Tamir İşlemleri

SD kartın bağlı olduğu cihaz eğer mount edilmiş ise mount komutu kullanmanız gerekir. Bu durumda SD kartın komut menüsü içerisinde nerede olduğunu bulun, genellikle Vold denilen yerde bulunur. Cihazlar arasında farklılık bulundurabileceği için çıktısı ‘’/dev/block/vold/179:17 on /mnt/storage/sdcard’’ yapısında olur. İlk bölüm cihazı gösterir ve drive tamiri için bu seçeneği unmount etmelisiniz. Unmount etme işlemi ise aşağıdaki şekilde yapılır;

  • Umount/dev/block/vold/179:17
  • Temel syntax üzerinden ‘’fsc [options][-t fstype] <filesystem> [fsoptions] bölümüne gelin,
  • Daha sonrasında fsc –C –r /dev/block/vold/179:17 işlemlerini yapın
  • Yapılan işlem en son satırda bulunan sorunların her zaman kullanıcının tamir etmesi için sorulmasını sağlar.

Yaptığınız işlemler sonunda cihazınızda oluşabilecek yada oluşmuş olan sorunlar anında size bildirilerek tamir etmek isteyip istemediğinizi sorar. Bu şekilde acil durumlarda yaşanan problemlerin önüne geçilir ve erkenden teşhis yapıldığı için silinen dosyaları geri getirme işlemleri yapılır.

SD kart Sorunu Android SD Kart Tamiri Android SD Kart Tamiri sd kart sorunu 1024x576

Tamir İşlemleri İçin Gerekli Bilgiler

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ve tabletlerin SD kart hatası almamaları için yapılacak bu işlemler temel kullanıcı bilgisinden biraz fazla bilgi gerektirir. Yukarıdaki işlemlerin yapılması halinde bir sorun yaşanmayacaktır ancak cihaz markaları ve modellerine göre değişiklik gösterdiğinden dolayı bir adımda yapılan hata sistem üzerinde kalıcı hasarlara yol açabilir.