Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır

Samsung Home Tuşu Yavaş Çalışma Sorunu

Mobil 23 Haziran 2017
8366 Okundu

Samsung Galaxy S8 ile birlikte Home tuşu artık cihazlarda yer almıyor. Ancak bugüne kadarki üretilen tüm Samsung marka akıllı telefonlarda Home tuşu bulunuyordu. Bazı zamanlarda Home tuşu çalışmıyor üzerine kullanıcılardan firmaya şikayet gittiği belirtiliyor. Yaşanan sorun için yapılacak bir kaç işlem hızlı ve doğru algılayan Home tuşuna sahip olmanızı sağlıyor.

Sorunun Nedeni?

Genellikle sorun S Voice özelliğinin kullanımından kaynaklanıyor. Bu işlem tıklamalar arasında geçen süreyi uzatarak daha doğru sonuçlar vermeye çalışıyor. Ancak hız çağında yaşadığımızı düşünürsek uzun süreli tıklama beklemesi pek de sağlıklı olmayacaktır. Diğer yandan ise Samsung Home tuşu arızası tuşa farklı fonksiyon yüklenmesinden kaynaklanabiliyor. Üçüncü parti programlar aracılığıyla ana menü tuşunu resim, video çekmek yada oyunlarda farklı fonksiyonlarda kullanmak için tanımlama yapılan işlem sistemsel olarak butonun o anki tıklamada hangi işlevi çağıracağını karıştırmasına sebep oluyor.

Home Tuşu Arıza Sorununa Çözüm

Genellikle Home tuşu geç algıladığı zaman kullanıcılar cihazda bir arıza olduğunu düşünürler. Ancak Home tuşu çalışmıyor sorunu yazılımsal kaynaklı bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Sorunun çözümü için aşağıdaki adımları izleyin;

  • Cihazın tıklamanızın tek yada çift olduğunu anlaması için gerekli süreyi ayarlamalısınız.
  • Ayarlardan S Voice menüsüne gelin
  • Daha sonra Seçeneklerden menü tuşunu seçerek ayarlar kısmını seçin,
  • Open Via The Home Key yani ana ekran tuşuyla açın bölümünün yanındaki işareti kaldırın.

Samsung Home Tuşu Samsung Home Tuşu

Home Tuşu Hiç Algılamıyorsa

Bazı durumlarda Home tuşu kapalı olabiliyor bu sorun genellikle Root’lanmış telefonlarda görülüyor. Root’lu telefonlarda bazı durumlarda Home tuşu çalışmıyor bu durumlar ise şu şekilde;

  • Root atılırken sistem dosyaları silinebiliyor,
  • İşlem sırasında fonksiyon atamaları karışabiliyor yani Home tuşuna bastığınızda ana ekrana gelmek yerine farklı bir fonksiyon işleve alınabiliyor. Örneğin ses açma yada kapama işlemi görülebilir.
  • Çok nadirde olsa tek dokunma ile telefon kapanabilir.
  • Root atarken beklemeyip telefonu kapatmak yada şarj bittiği zaman işlemin yarıda kalması sistem dosyalarının eksik yüklenmesine neden olabilir. Bu durumda Samsung Home tuşu algılama işlevini kaybeder.

Yaptınız tüm işlemlere ve kontrollere rağmen tuş normal çalışmazsa fabrika ayarlarına döndürmeniz yada servise göndermeniz en sağlıklı yol olur.

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi, Photoshop Uzmanı, Yazılım ve Teknoloji Hayranı

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...