AirPlay Yansıtma Çalışmıyor Sorununa Çözüm Yolları

AirPlay yansıtma çalışmıyor AirPlay AirPlay Yansıtma Çalışmıyor Sorununa Çözüm Yolları airplay yansitma calismiyor

IOS işletim sistemine sahip iPhone yada iPad kullanıcıları cihazlarındaki baz görüntüleri Apple TV üzerinde görüntülemek istiyorlar. Bunun için özel olarak geliştirilen AirPlay Yansıtma çalışmıyor diye şikayetlerin gelmesi üzerine Apple tarafından yaşanan sorunun ortadan kaldırılması için çözüm adımları geliştirildi.

‘’Apple TV Aranıyor’’ da Takılması

Cihaz taraması başlatıldığı zaman Apple TV Arıyor yazıyor ancak var olan Apple TV’yi görmüyorsa aşağıdaki işlemleri yapmanız halinde sorununuz tamamen ortadan kalkar.

  • Öncelikle her iki cihazı da yeniden başlatıp sorunun devam edip etmediğini kontrol edin,
  • Eğer sorun hala devam ediyorsa diğer bir kontrol etmeniz gereken nokta Apple TV’de Ethernet kullanıyorsanız kablonun WİFİ bölümüne takılı olduğundan emin olmalısınız.
  • Üçüncü seçenek olarak IOS cihazından ayarlara gelip WİFİ menüsüne giderek Apple TV cihazınızın cihazınız ile aynı ağa bağlı olup olmadığını kontrol edin.
  • Daha sonrasında Apple TV üzerinden ayarlar ve ağ menüsüne gelerek AirPlay özelliğinin açık olmasını sağlayın,

Yapılan tüm kontrol ve işlemler yaşanan AirPlay Yansıtma çalışmıyor sorununun ortadan kalkması için yeterli oluyor. Ancak hala sorunu yaşamaya devam etmeniz halinde en yakın Apple yetkili servisine gitmeniz size daha az maliyeti sağlar.

AirPlay Yansıtma AirPlay AirPlay Yansıtma Çalışmıyor Sorununa Çözüm Yolları airplay yansitma

Neden AirPlay Apple TV’yi Görmez?

IOS cihazlar ile Apple TV arasında ağ kurarak görüntü yansıtmayı tercih edenlerin yaşadıkları sorunlar genellikle yukarıda anlatılan ağ sorunları olarak görülür. Ancak bazı farklı durumlar da bu sorunun yaşanmasına neden olabilir;

  • Uyku modu açık olan IOS işletim sistemine sahip cihazlarda Apple TV bağlantı sorunu yaşanabilir.
  • Diğer yandan farklı bir Apple TV ile olan eşleşme ikinci bir cihazla eşleşmeye engel olabilir. Bu durumda ilk eşleşmeyi ayarlar ve AirPlay menüsünden kaldırarak yeni cihaz ile eşleşme yapın.
  • Bluetooth üzerinden başka cihazlar ile bağlı olan IOS cihazları Apple TV ile görüntü aktarma konusunda uyumsuzluk yaşayabilir. Bu durumlarda genellikle kullanılan iPad yada iPhone bluetooth ile bağlı olan cihazla Apple TV arasında ses çıkışı ve görüntü aktarmada problem yaşar.

Yaşanan tüm sorunlar için Apple tarafından gösterilen tüm nedenler bu şekildedir. Genellikle cihazların kapatılıp açılmasıyla ortadan kalkan AirPlay Yansıtma çalışmıyor sorunu uzun süreli devam etmesi halinde donanımsal bazı problemlerin var olduğunu gösterir, bu durum uzun süre yaşanırsa cihazı servise göndermenizde fayda var.