51. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde Şaşırtan Olay

51. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde Şaşırtan Olay

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bu sene kategorisi belgesel film olan 15 belgeselden 11’i yönetmen ve yapımcılarının açıklamalarına göre festivalden çekildiklerini açıkladı.

Son dakika olarak gündeme giren 11 belgesel filmin festivalden çekilmesi oldukça ses getirdi.

Son dakika haberlerinde yerini alan bilgiye göre festivalden çekilen yapımcılar ve yönetmenler ortak bir açıklama yaptı. Belgesel filmi ile ilgili sansür tartışmalarında yer alan yönetmen Reyan Tuvi’nin sosyal medya hesabından ortak bir açıklama yapıldı.

Bu açıklamaya göre ‘’Kriz, festival yönetimince son ana dek sorumluluk üstlenmeyen ve polemiklere sebebiyet veren bir tarz ile yönetilmiştir’’ diye yazıldı.

Festival yönetimi ise açıklamanın meselesinin içeriğini çözmeye yönelik olmayıp, yaşadığı hayal kırıklığının büyük olduğunu açıklamasında belirtti.

Festivale çok az gün kala ortaya atılan sorunun doğru anlaşılmasını ve sorunun çözülmesini umudunu yitirmiş olduğu için üzüntü içerisinde olduğunu belirtti. Festivali çok önemli bulduklarını lakin filmlerdeki sansür mekanizmalarının yaratılarak ele alınmasını aynı zamanda sanatsal açıdan özgürlüğün güvencesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Açıklamanın sonuna ise yapımcılar ve yönetmenler ile filmleri festivalden çıkardıklarını bildirdi.

Festivalden çekilen filmler ve yapımcıları ise şöyle:

Yasin Semiz “Eymir Neden Paylaşılmadı”

Devrim Akkaya, Cem Doruk “Diyar”

Nazlı Bulum- Ayris Alptekin-Fehime Seven- Albina Özden- Sefa Tokgöz “Ben bir slogan buldum: Annem Benim Yanımda”

Deniz Yeşil “Yollara Düştük”

Reyan Tuvi “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek”

Ahmet Yurtkul “Uzak”

Emel Çelebi “Külkedisi Değiliz”

Cem Kaya “Motör”

Güliz Sağlam ve İlker Berke “Tepecik hayal okulu”

Ender Yeşildağ “Sessiz çığlık”

Festivalde, Bahriye Kabadayı Dal’ın “Hakkari’nin gizemli taşları”, Kurtuluş Özgen’in “Nail V.”, Oktay Altunnar’ın “Yüzde 12.29”, Halil Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler, Cem Terbiyeli, Önder İnce’nin “Küçük karabalıklar” adlı belgeselleri yarışacak.