Usb Portları Çalışmıyor

Usb Portları Çalışmıyor Usb Portları Çalışmıyor Usb Portları Çalışmıyor usb 2

Bilgisayarınızda ya da laptopunuzda zaman zaman Usb Portları Çalışmıyor olabilir ya da artık sizlere tamamen elveda etmişte olabilir. Usb portları çalışmıyor ise biraz endişe edebilirsiniz. Özellikle masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız artık Usb girişli değil PCI girişli klavye ve mause kullanmanız gerekebilir.

Öncelikle bu sıkıntının yazılımsal mı yoksa donanımsal bir sıkıntı mı onu bulmamız gerekmektedir. Eğer yazılımsal bir sıkıntı ise yükleyeceğiniz bir driver ile usb portları tekrar aktif olacak ve kullanabileceksiniz. Ancak donanımsal ise parça değiştirmeniz ya da alternatif yöntemler kullanmanız gerekecektir.

 

Usb Portları Çalışmıyor acaba yazılımsal mı hemen kontrol edelim.

  1. Bilgisayarım’a sağ tıkla seçeneklerden Özellikleri seç
  2. Sol taraftaki mavi dikey menüden Aygıt Yöneticisini seç
  3. Evrensel Yol denetleyicileri yazan yazının başında bir Soru ? işareti yada bir Ünlem ! işareti var mı kontrol et.

Eğer ünlem ya da soru işareti varsa, bilgisayarınız Usb driverlarında sıkıntı olmuştur yani yazılımsal bir arızadır. Bilgisayarınızın Usb Driverını yükleyerek bu sorunu aşabilirsiniz.

[ads2]

Peki yazılımsal bir sıkıntı yok herşey normal ama Usb Portları Çalışmıyor hala ne yapabiliriz ?

Bu sefer sıkıntı kesinlikle donanımsal bir sıkıntıdır. Yani format atayım belki düzelir falan hayalleri boş. Öncelikle sıkıntı tüm usb portlarında mı yoksa bazı portlarda mı sıkıntı var onu tek tek deneyerek kontrol etmemiz lazım. Eğer bazı portlarda sıkıntı var bazılarında yoksa, port içerisinde bulunan teller kırılmış ya da deforme olmuş olabilir, lehim bacaklarında soğuk lehim meydana gelmiş olabilir. Ön taraftaki usb portları çalışıyor ancak arka taraf çalışmıyor ise, kasanın arka tarafında bulunan portlarda yanma meydana gelmiştir.[ads1]

Ancak tüm usb portları çalışmıyor ise çok yüksek ihtimal chipsetlerde hasar veya yanma meydana gelmiştir. Chipset adı verilen parçalar; usbnin anakart üzerinde diğer parçalarla etkileşimini sağlayan parçalardır. Teknik servise götürerek bu sorunu çözebilirsiniz. Eğer elektronik bilginiz varsa voltajlarını kontrol ederek bu sıkıntılı entegreyi değiştirebiliyorsanız değiştirebilirsiniz.

[ads2]

Kasanın ön tarafında bulunan usb portları çalışmıyor ise, usb kartı ile anakart arasındaki kabloda yüksek ihtimal kopma ya da sıyırma meydana gelmiştir. Detaylı bir şekilde kontrol etmeniz gerekir. Eğer usb portları çalışmıyor ve sizlerde servise çok para vermek istemiyorsanız; PCI to USB converter alarak bu sorundan kısmen kurtulmuş olursunuz.

Selametle…

Usb Portları Çalışmıyor Usb Portları Çalışmıyor Usb Portları Çalışmıyor usb 2

Usb Portları Çalışmıyor