Taşeron İşçilere Verilen Kadro Sözü Tutulacak Mı?

taşeron İşçilere verilen kadro sözü tutulacak mı? Taşeron İşçilere Verilen Kadro Sözü Tutulacak Mı? TA  ERON AKADRO

2016 yılında kamuda çalışan taşeron işçilerin kamuya geçirileceği söylentisine il defa dile getiren mart ayının ortalarında dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu idi.

Ahmet Davutoğlu kamuda çalışan taşeron işççilerin kamuya geçirileceği müjdesi vermiş, taşeron işçiler adeta bu haberle bayram sevinci yaşamış ama bu sevinç ayrıntıların ortaya çıkmasıyla adeta boşa çıkmıştı.

Zira “kadro “diye vaat edilen aslında sadece ardaki aracıların çıkması ve işçilerin devlet ile sözleşme yapması idi. Gerçek anlaşılınca hevesler kursaklarda kaldı.

Yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da devletin temel problemi güvenlik olduğu için taşeron işçilerin durumu masaya yatırılmadı. 2016’nın sonunda çözüleceği vaat edildiyse de özellikle Mehmet Müezzinoğlu gibi profili düşük birinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olmasıyla taşeron işçilerin umudu daha da azaldı.[ads2]

Müezzinoğlu’nun taşeron işçi meselesine yeteri kadar eğilmemesi AKP kurmayları tarafından da eleştiriliyor. Zira referandumda 600.000 taşeron işçinin oy kullanacağı da bir gerçek. Bu oy deposunun mutlu edilmesi gerçeği var. Ama Müezzinoğlu yaptığı son  açıklamalarda taşeron işçilerin maaşının değişmeyeceğini, özlük haklarında bile değişikliğe gidilmeyeceğinin sinyallerini verdi ve taşeron işçilerin hayallerini adeta yıktı.

Taşeron İşçilere Verilen Kadro Sözü Tutulacak Mı?

Bakan Numan Kurtulmuş taşeron işçiler ile ilgili düzenlemenin çıkmasının an meselesi olduğunu söylemesi de olayın sürüncemede bırakılmayacağının bir göstergesi.

Bakan Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) düzenlenen 7 Şubat Dünya İnternet Günü ve Güvenli İnternet Merkezi Tanıtım Programı’na katıldı. Bu aradA taşeron işçiler ile ilgili  gelen bir soruyu da cevaplandırdı. Aslan, da Numan  Kurtulmuş gibi düzenlemede son aşamaya geldiklerinin altını çizidi
Arslan, PTT’deki taşeron işçilerin durumuna ilişkin soruya Türkiye’deki tüm taşeronların kamuda istihdamına ilişkin açıklama yapıldığını dile getirerek, “Hükümet olarak bu çalışmaları son aşamaya getirdik. Maliye Bakanlığımız nihai ayrıntıları çalışıyor. Bu ayrıntılar bittikten sonra bunu açıklayıp gereğini yapacağız” diye konuştu.