Masaüstündeki dosyaları açmama sorunu

Masaüstündeki dosyaları açmama sorunu Masaüstündeki dosyaları açmama sorunu sozluk yazarlarin masaustu ekran goruntuleri 377441

Masaüstündeki dosyaları açmama sorunu

Bazı durumlarda masaüstündeki dosyalara erişim şansınız olmayabilir. Bunun temel nedeni harddiskinizde yaşanan bir sorundur. Çok yüksek ihtimalle bad sector nedeniyle yaşanan bir durum olabilir. Bu da masaüstündeki verilere erişiminizi kısıtlıyordur.

Masaüstündeki dosyaları açmama sorunu çözümü:

Bu hatanın iki farklı çözüm yolu vardır.

  1. Çözüm yolu:

Bazı sistem dosyaları hasar görmüş olabilir. İlk olarak bunları tespit edelim ve onaralım.

Bunun için ilk olarak Başlata tıklayıp arama bölümüne CMD yazınız ve tıklayınız. Daha sonra bu ekraa chkdsk/r yazıp entere basınız. Size E veya H şeklinde bir soru soracaktır. Bunun anlamı diskin kullanıldığını ve bilgisayarı yeniden başlattığınızda tarama yapmasını isteyip istemediğimizdir. Burada E harfine basıp entere tıklıyoruz. İşlem bitince bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

  1. Çözüm yolu:

Eğer ilk çözüm yolu işe yaramadı ise o zaman ikinci çözüm yolunu deniyoruz. Eğer ilk yol işe yaramadı ise sorunun kaynağı profilinizin bozulmuş olmasıdır. Bu sorunu çözmek için yeni bir profil oluşturmalıyız. Bunun için ilk olarak Denetim Masası’na giriniz. Sonrasında Kullanıcı Hesapları ve Aile Güvenliği seçeneği ile ardından Kullanıcı Hesapları seçeneğine tıklayınız. Buradan Başka bir Hesabı Yönet seçeneğini seçip Yeni Hesap Oluştur’a tıklayınız. Oluşturduğunuz bu hesap dosya taşıma işlemleri için kullanılacaktır.

Şimdi yapmanız gereken yeni oluşturduğunuz hesaptan oturum açmak olacak. Ardından Bilgisayarıma tıklayarak açınız ve açılan ekrandan Araçlar menüsü arından Klasör seçeneklerini seçiniz. Burada Araçlar menüsünü görmek için Alt tuşuna basınız. Görünüm sekmesine gelip Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster kutusuna tıklayınız. Ardından korunan işletim sistemi dosyalarını gizle kutusundaki işareti kaldırınız ve ardından Evet ve yine ardından Tamam’a tıklayınız.

Buradan sonra kısa bir işlemimiz kalıyor. Yerel Disk C’ye giriş yapınız. Oradan Kullanıcılar-Users klasörüne giriniz. Buradan önce eksi hesap adınızla olan klasöre giriniz. Buradan bulunan Ntuser.dat. ve Ntuser.ini dosyaları dışındaki tüm dosyaları ve klasörleri kopyalayınız. Kopyaladığınız dosya ve klasörleri “C:\Users\YENİ HESABINIZ” klasörüne yapıştırınız. Sonrasında yeni hesabınızla olan oturumu kapatıp eski hesabınıza giriş yapınız.

İşlemler bu kadar. Soru ve sorunlarınız için konu altından yorum atabilirsiniz.