Yerli Arama Motoru Yaani Resmen Tanıtıldı

yerli arama motoru yaani yerli arama motoru yaani Yerli Arama Motoru Yaani Resmen Tanıtıldı 1030747285

Turkcell yerli arama motoru Yaani’yi resmen tanıttı. Tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen Yaani kullanıma açıldı. Türkçe’ye özgü algoritmaları içerdiği duyuruldu.

Yerli arama motoru tartışmaları yıllardır gündemde, Başbakan tarafından da duyurulan yerli arama motoru birçok dedikodu ile bir ara geliyoo olarak gündeme gelmişti. Sanırım ki Turkcell’de bu isimden yola çıkarak yerli arama motoruna Yaani adını vermiş.

Turkcell yerli arama motoru Yaani’yi tanıtmasının ardından bazı açıklamalarda bulundu. Şuan için Yaani’nin bir web sitesi yok sadece Mobil uygulama ile kullanılabiliyor. Android ve IOS kullanıcıları uygulamayı indirerek yerli arama motorunu deneyebilirler. Ayrıca Türkcell yerli arama motorunu indiren kullanıcılarına 1 GB internet hediye ediyor, uygulamayı kullananlara ise +1GB daha internet veriyor.

Turkcell Kullananlara Müjde

Turkcell operatörünü kullananlar, uygulamayı indirdiğinde 1GB, uygulamayı kullanmaya başlandığında ise artı 1GB daha kazanıyor. Ayrıca yerli arama motorundan arama yaptığınızda arama sonuçları internet paketinizden harcamıyor. Arama sonucunda çıkan sitelere ulaştığınızda mobil internet paketinizden harcamaya başlıyorsunuz. Tabii ki bu oldukça artı bir özellik. Örneğin; bir ürünün fiyatını merak ettiniz anında bakabilirsiniz hemde interneti hiç harcamadan.

yaani yerli arama motoru yerli arama motoru yaani Yerli Arama Motoru Yaani Resmen Tanıtıldı tr android yaani turkey s search engine browser 4

yerli arama motoru yaani

Diğer Arama Motorlarından Farkı Var

Yaani diğer arama motorlarından farklı bir algoritma ile çalışacak. Lokasyon bilgisini kullanarak size daha iyi sonuçlar vereceği iddia ediliyor. Lokasyon tabanlı çalışması örneğin; Haber yazdığınızda öncelik olarak bulunduğunuz ile özel haber sitelerini sizlere sunacak.

Diğer Arama Motorlarından Tamamen Bağımsız

Yaani, öğrenebilen yapay zeka algoritmaları kullanılarak 100’e yakın Türk mühendis tarafından geliştirildi ve diğer arama motorlarından (Google ve Yandex) tamamen bağımsız çalışıyor ve hiçbir api mevcut değil.

Yeni Arama Motoru Hakkında Yapılan Yorumlar

Yeni arama motorunun tanıtılması ile birlikte birçok eleştiri tabii ki insanlarımız tarafından olumlu ya da olumsuz gün yüzüne çıktı. Kimisi projeyi çok iyi bulurken kimileri ise Türkcell’i kendi silahıyla vurmayı tercih etti.

Turkcell reklamında “Türkçeyi Çok İyi Anlar” sloganıyla duyurduğu yerli arama motorunun isminin YAANİ olması ne kadar Türkçe’ye uygun olduğunu, daha resmi bir dil olması gerektiğini söyleyenler oldu. Türkcell ilk olarak seçtiği isimden dolayı yadırgandı.

Daha sonra ise pek çok kişi Google ya da Yandex altyapısı ile çalıştığını iddia etti. Ancak buna Türkcell kesin ve net bir dille cevap verdi.

Gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Şimdilik bu kadar selametle…

Ha unutmadan işte yerli arama motoru Yaani’yi indirebileceğiniz linkler aşağıdadır.[ads2]