Yavaş Bilgisayarı Hızlandırma Yolları Editör Gözünden

Yavaş Bilgisayarı Hızlandırma Yolları Yavaş Bilgisayarı Hızlandırma Yolları Editör Gözünden kapak

Bilgisayarlar teknolojinin ilerlemesi ile artık günlük yaşamın bile olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Ancak yeni alınan bir bilgisayar bile birkaç ay sonra çeşitli etkenlere başlı olarak yavaşlamaya başlıyor. Peki, yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma yolları nelerdir?

Bilgisayarınız yavaşlıyorsa kullanabileceğiniz basit yöntemlerden birkaç tanesi ekran ve ekran özellikleri ile alakalı. Masaüstü arka planında kullanılan görsellerin daha basit formda ve koyu renklerde olması bilgisayarı hızlandıran etkenler arasında yer alıyor. Masaüstü arka planı olarak daha canlı renkler yerine siyah ve siyaha yakın renkler tercih ederek bilgisayarınızın biraz da olsa hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarı yavaşlatan temel etkenlerden birisi de zararlı yazılımlardır. Bilgisayarınıza ciddi zararlar vermese de internette dolaşırken ya da indirme yaparken bulaşan zararlı yazılımlar arka planda sürekli çalışarak bilgisayarın yavaşlamasına neden olabiliyor. Bu yüzden bilgisayarınıza virüs koruma programları yükleyerek belirli aralıklarla bilgisayar taraması yapabilirsiniz. Ancak antivirüs programları da bilgisayarın yavaşlamasına neden olabiliyor. Kaspersky gibi tarama sırasında bilgisayarı yavaşlatan programlar yerine ESET gibi daha narin çalışan programları tercih edebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlarda bilindiği gibi birden farklı güç ayarı bulunuyor. Oyun oynarken donmaları önlemek için laptopu yüksek performansta çalıştırmak iyi olabilir. Ancak normal kullanımda yüksek performans bilgisayarı gereğinden fazla kullanacağı için güç tasarrufu modunu kullanmak normal zamanlarda bilgisayarın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

C ve D disklerinin gereğinden fazla dolu olması da bilgisayarların yavaşlamasına neden olan etkenlerden birisi. Diskleri belirli aralıklarla kontrol ederek kullanmadığınız ve gereksiz yer kaplayan dosyaları temizleyebilirsiniz .Bilgisayarın düzgün çalışması için disklerin en az %25 oranında boş olması gerekiyor.