Windows 10 Yavaş Kapanma Soru İçin Çözüm

Windows 10 Kapanıyor Windows 10 Yavaş Kapanma Windows 10 Yavaş Kapanma Soru İçin Çözüm windows 10 kapaniyor

Büyük beğeni toplayan Windows 10 işletim sistemi kullanışlı arayüzü ve sunduğu görsellikle beğenileri toplamasının yanı sıra sistemde bazı sorunlarında oluşmasına neden oluyor. Bu sorunların başında Windows 10 yavaş kapanma sorunu geliyor. Aslında bu sorun yapılacak bir kaç ayar ile ortadan kalkabildiği için ciddi bir problem yaşamanıza neden olmuyor.

Windows 10 Hızlı Kapanma Ayarları

Bilgisayarı kapatırken uygulamaların açık olmasından dolayı karşınıza çıkan ‘’yine de kapatmak istiyor musunuz’’ yazısı kapanmanın süresini geciktiriyor. Tabi ki sadece geciktiren sebep bu değil ancak başlıca sebeplerden birisi bu uyarı oluyor. Programlar açıkken bu uyarıya yine de kapat dediğiniz zaman bilgisayar otomatik olarak bu programlarla ilgili bir işlem yapıyor. Aslında bu işlemleri yapmadan tüm programları kapatarak bilgisayarın kapatılmasını gerçekleştirebilir.[ads2]

Windows 10 bu uyarıyı bilgisayar kullanıcılarına uygulamalar yada programlar açık olduğunda veri kaybına uğramamanız için veriyor. Ancak siz kendinizden eminseniz ve Windows 10 yavaş kapanma sorunundan şikayetçiyseniz aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.

  • Masaüstüne gelerek sağ tık ile yeni bir kısayol oluşturun,
  • Sonrasında karşınıza ‘’hangi öge için kısayol oluşturmak istiyorsunuz’’ uyarısı gelecektir.
  • Bu uyarı penceresindeki kutu içerisine ‘’C:\Windows\System32\shutdown.exe/s/t o’ ‘’ yazın ve ileri butonuna tıklayın.
  • Kısayol için bir isim verdikten sonra Son butonuna tıklayarak kısayolu hazır hale getirin. Bilgisayarınızı kapatmak istediğiniz zaman bu kısayola tıklamanız hızlı bir şekilde bilgisayarınızın kapanmasını sağlar.

Yapılan işlemler uygulamaları kapatarak Windows 10 hızlı kapanma için kolay ulaşabileceğiniz bir kısayol edinmenizi sağlar. Bu işlem bittikten sonra dikkat etmeniz gereken en önemli husus bilgisayarınızı kapatmadan açık olan oyun ve programlarda tüm ayarlarınızı kaydetmek olacak. Kısayol oluşturma işlemi bilgisayarda programlar yada oyunlar açık olsa bile herhangi bir kaydet işlemi yapmadan bilgisayarın kapanmasına neden olur.

Windows 10 Kapanma Problemi Windows 10 Yavaş Kapanma Windows 10 Yavaş Kapanma Soru İçin Çözüm windows 10 kapanma

Windows 10 Yavaş Kapanma Nedenleri

Sistemi ilk kurduğunuzda yada Windows 10 işletim sistemi bulunan bir bilgisayar aldığınızda ilk başlarda hızlı kapanan PC sonralarda yavaş kapanıyorsa bunun birkaç nedeni bulunuyor. Bu nedenler ise şu şekilde;

  • Bilgisayar depolama alanının dolması,
  • Depolama alanı dolmadığı halde çok sayıda program ve oyun bilgisayar yüklü olursa yavaş kapanma sorunu yaşanır.
  • Harici donanımlar bilgisayarın bu donanımları devre dışı bırakıp kapanma hızını yavaşlatır.

Genel olarak bu nedenler bilgisayarın yavaş kapanmasına neden olur ancak yavaş kapanmaya neden olan en büyük sorun yukarıdaki yol ile çözülebilir.