Windows Server 2016 Kullanıma Açıldı!

Windows Server 2016 Kullanıma Açıldı! Windows Server 2016 Kullanıma Açıldı! windows server 2016

Microsoft tarafından hazırlanan ve kurum için ile aynı zamanda bulut tabanlı uygulamaların kurulmasına olanak sağlayan Windows Server 2016 kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Microsoft’un bir süredir üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü ve ön satışlarını 1 Ekim itibariyle başlattığı Windows Server 2016 artık tamamen kullanıma açılmış durumda. Servisin açılmasıyla beraber kurulumlara da başlandı.

Hibrit bulut teknolojisi konusuna ilgisini belli eden Microsoft’un yapmış olduğu bu atılım ile yeniliklerde peş peşe gelecek. Zira Windows Server 2016 gerek şirketin kendi veri merkezi gerekse Azure üzerinden açık bulut sistemiyle çalışılması mümkün olabilecek.

Aslında Windows Server 2016 1 Ekim itibariyle görücüye çıkmıştı. Ön satışların başlamasının ardından Microsoft cephesinden bir açıklama gelmiş ve ekim ayının ortalarında servise tamamen ulaşımın mümkün olacağı belirtilmişti. Dolayısıyla bundan böyle Windows Server 2016’yı satın almak isteyen ya da satın alanlar servisi kullanmaya başlayabilir. Peki, Windows Server 2016’nın içeriğinde neler yer alıyor?

server-2016-tp5 Windows Server 2016 Kullanıma Açıldı! Windows Server 2016 Kullanıma Açıldı! Server 2016 TP5

Microsoft tarafından hazırlanan Windows Server 2016 sahip olduğu özellikleriyle dikkat çekiyor. Yazılım olarak tanımlanmış olan bilişim ve depolama gibi konuların yanı sıra ağ teknolojisiyle de paradan tasarrufu vaat eden Windows Server 2016 kullanıcıların ilgisini çekebilecek düzeyde görünüyor.

Windows Server 2016’nın sahip oldukları bununla da bitmiyor. Windows kapsayıcılar ile Nano sunucu gibi son dönemin teknolojilerinden yararlanmakta mümkün olabilecek. Fiyat konusu ise iki seçenek şeklinde kullanıcılara sunuluyor. Bir tanesi, yüksek miktarda sanallaştırılan özel ve hibrit bulut ortamlarına ait Datacenter Edition, diğeri ise daha düşük yoğunluğa sahip ve sanallaştırılmamış ortamlar için hazırlanmış olan Standard Edition.

Müşterilerin ihtiyaçlarını tam manası ile giderebilmek adına çözümler üzerinde yoğunlaşmaya devam eden Microsoft, Windows Server 2016 ile iyi bir adım daha atmış görünüyor. Kullanıcıların tepkilerinin ne yönde olacağını ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.