Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları

misafir giriş yetkileri Windows 10 Misafir Girişi Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları misafir girisi yetkileri

Windows işletim sistemlerinde Windows 10 öncesinde misafir hesap ile girişlerde istenilen yetkiler veriliyordu. Ancak Windows 10 misafir girişi bazı işlemlere yeterli yetkilere sahip olamıyor. Bilgisayarın sahibi dahi istediği yetkileri misafire belirlemekte güçlük çekiyor. Ancak yapılacak bir kaç işlem misafire yöneticilik yetkisi vermeyi sağlayabiliyor.

Windows 10 Misafire Yöneticilik Verme İşlemleri

Bilgisayarı ilk aldığınız zaman oluşturduğunuz hesap yönetici hesabı olarak tanımlanıyor daha sonrasında oluşturulan hesaplar kısıtlı kullanıcı hesabı olarak tanımlanıyor. Öncelikle yapılacak işlemler öncesinde yönetici hesabı ile bilgisayara giriş yapmak oluyor sonrası ise şu şekilde;

  • Başlat ve R tuş kombinasyonuna basarak Çalıştır’ı açın,
  • Sonrasında gelen arama kutusuna ‘’netplwiz’’ yazarak Tamam butonuna tıklayın.
  • Sonraki adım olarak açılan ekranda misafir hesabı görülmesi gerekiyor. Bu hesap misafir yada sizin belirlediğiniz farklı bir isim olabilir ancak grup özelliği içerisinde Users olarak tanımlı olacaktır.
  • Bu aşamada Windows 10 misafir girişi hesabına yöneticilik vermek için misafir kullanıcısına sağ tık yapın ve özellikler tuşuna tıklayın.
  • Gelen pencere üzerinden Grup Üyeliği sekmesine gelerek aşağıdaki seçeneklerden Yönetici olanı seçin,
  • Önce Uygula sonrasında ise Tamam butonuna basarak çıkış yapın.

Yapılan bu işlemler sonrasında Windows 10 yönetici girişi artık misafir hesaba da tanımlanmış oluyor.

kullanıcı hesabı denetimi Windows 10 Misafir Girişi Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları kullan  c   hesabi denetimi 1024x586

Misafir Hesaba Neden Yönetici Statüsü Verilir?

Pek çok kişinin aklına yönetici hesabına sahip kişilerin neden bu işlerle uğraştığı gelebilir. Ancak misafire yöneticilik verme ihtiyacı aşağıdaki nedenlerden dolayı gerekli olabiliyor;

  • Bireysel kullanıcılar için aynı bilgisayarı kullanan 2 kişinin olması durumunda iki farklı bilgisayar ayarları oluşması gerekiyor. Bu durumda oluşturulan misafir hesabı tüm yetkilere ulaşması için yönetici yetkisine sahip olması gerekiyor.
  • Şirket hesaplarında ana kontrol bilgisayarlarına yöneticiler için birden fazla hesap oluşturuluyor. Bu durumda herkesin tüm yetkilere sahip olması için Windows 10 misafir girişi yöneticilik statüsünde olması gerekir.

Belirtilen durumlar yönetici yetkisi gerektiren en önemli konular olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında ufak birkaç sebep te bu işlemlerin yapılmasını gerektirebilir. Yine de tanımadığınız kişilere yöneticilik yetkisi vermemeniz gerekir. Önemli verilerinizi barındırdığınız bilgisayarınıza virüs bulaştıran misafir kullanıcı tüm hesaplardaki verilerin virüse maruz kalmasına neden olur.