Windows 7 Batarya Sorunu

Windows7 batarya sorunu Windows 7 batarya sorunu Windows 7 Batarya Sorunu windows 7 batarya

Windows 7 işletim sistemi ilk çıktığı günlerde oldukça beğeni topladı ancak sonrasında her Windows gibi sorunlar baş göstermeye başladı. Kullanıcılar Windows 10 çıkmasına rağmen hala Windows 7 batarya sorunu için bir güncelleme yayınlanmamış olmasından dolayı şikayetleri artıyor. Windows 10’a geçiş yapmak istemeyenler için bilgisayarlarındaki bu batarya sorununa çare olarak yazılımcılar bir kaç yöntem buldu.

Windows 7 Batarya Lambası Problemi

Batarya dolu olduğu halde durmadan yanıp sönen batarya lambası bazen sinir bozucu olabiliyor. Dengeli pil düzeyini seçtiğiniz zaman hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan o rahatsız edici lamba kendiliğinden sönüyor. Bunun için yapmanız gereken bir DOS komutu yazmak oluyor.

  • Değiştirmek istediğiniz güç düzenini etkinleştirmek için başlat üzerinden Çalıştır’ı açın,
  • Sonrasında çıkan arama bölümüne CMD yazarak Enter tuşuna basın,
  • Gelen DOS ekranına ‘’powercfg-setdcvalueindex SCHEME_CURRENT SUB_BATTERY BATACTIONCRIT 0’’ yazın ve Enter tuşuna basın
  • Bu komutu yazdıktan sonra mevcut güç düzeni olarak karşınıza çıkan ekran üzerinde ‘’Pil, Kritik Pil Eylem bölümüne gelin ve Pil Üzerinde: hiçbir şey yapma seçeneğini tercih ederek kaydedip çıkış yapın.

Yapılan bu işlemlerden sonra aniden yanan sönen lamba ve batarya boş diye kapanan bilgisayar problemi kökünden çözülmüş olur. Ancak yine de Windows 7 batarya sorunu için garanti süreniz devam ediyorsa servise göndermelisiniz. Bazı durumlarda donanımsal olarak yani bataryanın fiziki problemi olabiliyor. Bu durumda servis sorunun donanım kaynaklı olduğunu tespit etmesi halinde ücretsiz batarya değişimi yapıyor.

Windows 7 batarya lambası Windows 7 batarya sorunu Windows 7 Batarya Sorunu batarya lambasi 1024x576

Neden Windows 7 Batarya Sorunu Yaşatıyor?

Windows 7 öncesi ve sonrası işletim sistemi yüklendiğinde problem çıkarmayan bataryalar sadece Windows7 işletim sisteminde problem yaratabiliyor. Kullanıcıların beğendikleri işletim sisteminde uzun yıllar kalma isteği üzerine Windows 7 batarya sorunu nelerden kaynaklanıyor bunun tespiti yapıldı. Yapılan tespite göre sorunun kaynağı şunlar olabilir;[ads2]

  • Çok sayıda program ekle/sil yapıldığı zaman Windows 7 işletim sistemine ait olan dosyalar bu işlemden etkileniyor. Sonrası versiyonlarda bu problem kaldırılsa da çoğunlukla bu sorun batarya dolu olduğu halde bilgisayarın kapanmasına neden oluyor. Format atılarak bu sorun ortadan kalktığı da tespit edildi.
  • Diğer yandan KasperSky Antivirüs programı sistem dosyalarını zararlı yazılım olarak gördüğü için dosya fonksiyonlarını engelliyor. Bu programın kapatılması yada kaldırılması batarya sorunu yaşamamanızı sağlar.