WhatsApp O Telefonlardan Desteğini Çekiyor!

WhatsApp O Telefonlardan Desteğini Çekiyor! WhatsApp O Telefonlardan Desteğini Çekiyor! image

Hayatımızın bir parçası haline gelen anlık mesajlaşma uygulamaları arasında en popüler isimlerden birisi WhatsApp. Ve şirket cephesinden bazı eski model telefon ve işletim sistemi kullananlar için kötü haber geldi.

WhatsApp, iMessage gibi uygulamalar anlık mesajlaşma programları arasında en fazla tanınanlar diyebiliriz. Örnekleri çoğaltmak mümkün elbette. Yeni akıllı cihazların piyasaya sürülmesi eski modellerin pabucunu bir anlamda dama attı. Sürekli güncellenen işletim sistemleri içinde aynısı geçerli. Ve beklenen haberlerden bir tanesi WhatsApp’tan geldi. Uygulama bazı eski model telefon ve işletim sistemlerinden desteğini geri çekmeye hazırlanıyor.

Bir süredir konuyla ilgili çalışmalarını sürdüren WhatsApp bundan böyle bazı eski model telefonlarda ve işletim sistemlerinden desteğini çekecek. Özellikle iPhone 3G ve Android telefonlardan birkaçı bu kararın içerisine dâhil edildi. Küçük bir parantez açmak gerekirse bu işlem Blackberry ve Nokia için farklı şekilde gerçekleştirilecek.

0420c84e61d8277a10fac90c167257fd WhatsApp O Telefonlardan Desteğini Çekiyor! WhatsApp O Telefonlardan Desteğini Çekiyor! 0420c84e61d8277a10fac90c167257fd e1480768583170

Öncelikle Blackberry ve Nokia için sürecin nasıl işleyeceğine göz atalım. WhatsApp kesin tarihi Haziran 2017 olarak belirledi ve o zamana kadar Blackberry OS, Blackberry 10 için desteğin çekilmesini uygun buldu. Aynı tarihe dek desteğin çekileceği Nokia modelleri ise şu şekilde açıklandı: Nokia S40, Nokia Symbian S60.

Android işletim sistemine dair işlemler 2.1 ve 2.2 sürümü için gerçekleştirilecek. WhatsApp’ın Windows Phone 7 işletim sistemini kullanan modeller içinde desteğini çekeceğini belirtelim.

iPhone cephesine geldiğimizde ise iPhone 3GS ve iOS 6’nında artık WhatsApp tarafından desteklenmeyeceğine dair kararın alındığını görüyoruz.

Hepsini bir araya getirdiğimizde ortaya şöyle bir liste çıkıyor:

*Android 2.1 ve 2.2 işletim sistemi

*Windows Phone 7

*iPhone 3GS ve iOS 6

WhatsApp’ın aldığı bu kararın nasıl yankı uyandıracağını ve kullanıcılar tarafından ne şekilde yorumlanacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Zaman içerisinde güncellemeler geldikçe başka modellerinde desteklenmemesi muhtemel.

 

Kaynak:Ntv.com.tr