WhatsApp Güvenliği Artırıyor!

WhatsApp Güvenliği Artırıyor! WhatsApp Güvenliği Artırıyor! WhatsApp Android e1441334577402 930x704

WhatsApp geliştirdiği güvenlik önlemleriyle son zamanlarda kullanıcıları memnun etmek için çalışıyor. Uçtan uca şifreleme ile başlayan proje yeni bir adımla devam ediyor.

WhatsApp anlık mesajlaşma uygulamaları arasında en fazla tercih edilenlerden biri ve kullanıcı sayısıyla da bunu kanıtlıyor. Bir süre önce 19 milyar dolar karşılığında Facebook bünyesine katılan uygulamanın güvenliği için çalışmalar başlatılmıştı. Öncelik uçtan uca şifreleme yöntemine verilmişti. Bu yöntem gönderilen mesajların WhatsApp dâhil üçüncü kişilerin okuyamayacağı anlamına geliyor. Böylelikle kullanıcıların mesajlaşırken daha rahat olmaları amaçlanıyor. Şirketin getireceği son yenilikte ise iki aşamalı güvenlik modeli yer alıyor.

İki aşamalı güvenlik modeli Instagram gibi bazı uygulamalarda bir süredir kullanılıyordu. WhatsApp’a geleceği haberlerinin yayılmasının ardından detaylarda ortaya çıkmaya başladı. Son beta sürümünde APK içinde yer alan dosyalara yenilerinin eklendiği görüldü ve bu da söz konusu iddianın kanıtı olarak gösterildi.

ANDROIDPIT-WhatsApp-hero WhatsApp Güvenliği Artırıyor! WhatsApp Güvenliği Artırıyor! ANDROIDPIT WhatsApp hero 1024x576

Her ne kadar iddiaların sağlam olduğu söylense de bunlar somut bir bilgi sayılmıyor çünkü henüz beta sürümüyle ilgili net sonuçlara ulaşılmış değil. Muhtemel yeniliğe gelecek olursak WhatsApp’ın cihaza ilk indirildiği zaman istediği güvenlik kodunun ardından şimdide iki aşamalı doğrulamanın geleceği düşünülüyor. Dosyaların bulunmasının bu anlamda önemli bir kanıt olduğunu düşününler de yok değil. Şirket cephesinden onay gelmezken kullanıcılar açısından güzel bir adım olacağını söylemek mümkün.

Sözü edilen güncellemelerden biri de konuşma yedekleri ile ilgili oldu. Normal şartlarda gece saat 03:00 sularında alınan konuşma yedekleri için bir değişiklik yapılacağı söyleniyor. WhatsApp telefonun doğrulamasını aldıktan sonra yedeklerin SD karttan geri yüklenmesini sağlıyor. Yapılacak çalışmaların bu noktada hayata geçirilebileceği ve iki aşamalı güvenlik doğrulaması sayesinde yedeklerin sadece telefon sahibi tarafından geri yüklenmesinin mümkün olacağı ihtimaller dâhilinde görülüyor.