Volkswagen Skandalında Son Durum: Yönetici Tutuklandı!

Volkswagen Skandalında Son Durum: Yönetici Tutuklandı! Volkswagen Skandalında Son Durum: Yönetici Tutuklandı! Volkswagen logo 3

Volkswagen cephesinde sular durulmuyor. Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan dizel hilesinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. ABD’nin güvenlik birimi FBI şirkete ait yöneticilerden birini tutuklayınca gündeme oturdu.

1937 yılında kurulan Almanya merkezli Volkswagen dünyaca ünlü dev bir otomobil firması. Ancak geride kalan süreçte öyle bir olay yaşandı ki tüm dünyanın dikkatini çekti. Zira şirket ürettiği otomobillerine hile yazılımı yükleyince büyük bir skandal patlak verdi.

Volkswagen skandalına “Dieselgate” adı verildi ve o günden beri Volkswagen cephesi durumu değerlendiriyor ancak yaşananlar pekte olumlu değil. Amerika Birleşik Devletlerinde güvenlik kurumu olarak hizmet veren FBI Volkswagen’ın yöneticilerinden birini tutukladı.

Yasaları çiğneyen ve skandala neden olan şirket için bugüne dek gerçekleştirilen tek ceza para konusunda olmuştu, herhangi bir tutuklama işlemi yaşanmamıştı. Aradan geçen zaman içerisinde ABD karar değiştirmiş olacak şirketin yöneticilerinden olan Oliver Schmidt’i tutukladı.

Volkswagen Skandalında Son Durum: Yönetici Tutuklandı! Volkswagen Skandalında Son Durum: Yönetici Tutuklandı! 2013 volkswagen passat 9 1024x750

Oliver Schmidt’in şirketteki görevi Volkswagen’a ait otomobillerin ABD yasalarına uygun şekilde trafiğe hazırlanmasıydı. Dolayısıyla yönetici yasaları çiğnemek ve kasten hile yazılımını araçlara yüklemek ile suçlanıyor. Peki, Oliver Schmidt tam olarak ne yapmıştı?

2014’te emisyon sonuçlarından şüphe edilmişti ve makamlar tarafından bilgi istenmişti. Ancak Oliver Schmidt teknik verileri yanıltıcı biçimde sunmuş ve hile yazılımının fark edilmesinin gecikmesine neden olmuştu.[ads1]

Skandal patlak verince Volkswagen tam 11 milyon araca hile yazılımının yüklendiğini itiraf etmek zorunda kalmıştı.

Tabii bu durum Volkswagen şirketine oldukça pahalıya mal oldu. Otomobillere hile yazılımı yükledikleri için onlarca milyar dolarlık tazminat ödeyecekler. Üstelik birde hava kirliliği sonucunda akciğer problemleri yaşayarak hayatını kaybedenlerin aileleri tazminat açabilir. Yani Volkswagen zor zamanlar geçirmeye devam edecek gibi görünüyor. Bundan sonraki süreçte Volkswagen için ne gibi adımlar atılacağı ise şimdiden merak konusu.

 

Kaynak:Shiftdelete.net