Volkswagen Hileli Yazılımlar Konusunda İtiraflarına Devam Ediyor!

volkswagen hileli yazılımlar konusunda İtiraflarına devam ediyor! Volkswagen Hileli Yazılımlar Konusunda İtiraflarına Devam Ediyor! carrozzeria audi volkswagen skoda milano provincia 1

Volkswagen cephesinden beklenen itiraf sonunda geldi. Bir süre önce ortaya atılan emisyon hile yazılımı ile ilgili şirket yazılanları kabul ettiğini açıkladı.

Skandal haber geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti. Volkswagen şirketinin geliştirip piyasaya sürdüğü dizel motorlu araçlarda emisyon hile yazılımı olduğu iddia edilmiş, bu şekilde testlerden geçildiği öne sürülmüştü. O günden bu yana zor durumlarla karşı karşıya alan Volkswagen cephesi  otomatik vites kutusuna saklanan hile yazılımı konusunda beklenen itirafı gerçekleştirdi.

Şirketi iyice köşeye sıkıştıran olay Almanya’nın dünyaca tanınan gazetelerinden biri olan Bild sayesinde yaşandı. Hile yazılımı haberleri bu şekilde tekrar ortaya çıkınca Volkswagen durumu kabul etmek zorunda kaldı.

banner volkswagen hileli yazılımlar konusunda İtiraflarına devam ediyor! Volkswagen Hileli Yazılımlar Konusunda İtiraflarına Devam Ediyor! banner e1479212107280

Olayın detayları ise şu şekilde; otomatik vites ile üretilen Audi model araçlar emisyon testine girdiğinde hile yazılımı sayesinde düşük emisyon değeri ortaya çıkarıyordu. Bu da testleri geçmesini sağlıyordu. En azından iddialar bu yöndeydi. Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından otomobillerin tekrar test aşamasına sokulması beklenirken Volkswagen’den itiraf dolu açıklamalar geldi.

Elbette bu durum şirketi bir hayli zor durumda bırakacak. Bir süredir hile yazılımı hakkında sıkıntılı zamanlar geçiren Volkswagen’in hem ABD’de hem de Avrupa’daki itibarını nasıl düzelteceği merak ediliyor. Bilindiği gibi ABD cephesine 17 milyar dolarlık ceza ödemesine karar verilen şirketin yeni bir cezayla daha karşılaşması muhtemel. Ayriyeten tazminat davaları da Volkswagen’i bekliyor. Şirketin hissedarları ise bambaşka bir konu zira onlara da 10 milyar dolarlık tazminat ödenecek.

Nitekim hissedarlar şirketin hatalı davranışları yüzünden itibarı zedeledikleri için tazminat isteyecekleri konuşuluyordu. Audi olayı da ortaya çıkınca rakamın daha da yükseleceği düşünülüyor.

Yaşanan hile yazılımı skandalları alınan tedbirleri de artıracağa benziyor. Özellikle ABD tarafında Volkswagen otomobillerin incelenmesi konusunda daha titiz davranılacak. Yeni bir hilenin ortaya çıkıp çıkmayacağını ise ilerleyen süreçte göreceğiz.