Virüslerden Nasıl Korunabiliriz?

Virüslerden Nasıl Korunabiliriz? dae1e8ac6d66ef09313215d63285d326

Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarla olan bağımız arttıkça tehlikelere de bir o kadar yakınlaşmış oluyoruz. Son zamanlarda artan siber saldırılar ve virüsler bireysel kullanıcıların yanı sıra kurum ve kuruluşları da etkilemeye başladı.

Akıllı telefonlara indirilen programlar, bilgisayar üzerinden işlem yaparken tehlike saçan virüsler ve tabletlerdeki oyunlar aracılığı ile hiç farkına varılmadan içine düşülen tehlikeli durumlar gibi pek çok örnek verebiliriz. Tüm bunlar internet ile beraber hayatımıza giren kavramlar ve teknoloji ilerledikçe onlarda kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar.

Her ne kadar koruma programları güncellenerek olası tehlikelere karşı bir duvar oluşturulmaya çalışılsa da kötü niyetli kişiler tarafından ortaya çıkarılan virüslerde aynı şekilde yenilenme sürecine giriyorlar. Dolayısıyla bu bir kısır döngü halini alıyor ve devam ediyor. Peki, böyle durumlardan kendimizi uzak tutmak için neler yapmalıyız?

setup-online-shop  Virüslerden Nasıl Korunabiliriz? setup online shop

Bu sorunun cevabını öncelikle dikkatli olmak şeklinde verebiliriz. Ve tabi ki ardından yapılması gereken şey lisanslı antivirüs programı kullanmak. Böylece indirilen dosyaları tarayarak zararlı yazılımlara karşı hazırlıklı olunabilir.

Güvenliğinden emin olmadığınız sitelerden herhangi bir dosya indirmeden öncede iyi düşünmeniz gerekiyor. Daha sonra mail hesabınızla ilgili gereken önlemleri almalısınız. Bilmediğiniz adreslerden gelen iletileri açmamak ve işaret edilen bağlantılara tıklamamak önerilenler arasında. Aynı şekilde internet üzerinden alışveriş yaparken de dikkatli olmak gerekiyor.

Şifrelerin kolay bir kombinasyon içermemesi de özen gösterilmesi gereken noktalardan biri. Karışık bir şifre her zaman en iyisidir.

Kötü amaçlı kişiler tarafından yalnızca bireysel kullanıcıları değil ülke sistemlerini dahi tehdit edebilen yazılımlar etrafta kol gezmeye devam ediyor. Hal böyle olunca herkesin kendi adına önlemini alması, küçük ayrıntılara dikkat etmesi gerek. Zira internet ortamında ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor.