Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır

VirtualBox Kurulum Hatası ve Çözümü

Pc & Donanım 1 Haziran 2017
794 Okundu

Aslında kurulumu oldukça basit olan bu program oldukça az da olsa bazen hata ile karşılaşılmasına neden olabiliyor. En sık karşılaşılan hata ise Installation Failed yani yükleme hatası olarak karşımıza çıkıyor. Bu hatanın alınması sonrasında programın yüklemesini defalarca kez yapsanız dahi aynı hata ile karşılaşacaksınız. Ancak sorunun kaynağı ve çözüm yolu bilinmesi bu sorun ile karşılaşılmadan yüklemeyi tamamlamanızı sağlar.

VirtualBox Ne İşe Yarar?

Virtualbox programı halihazırda var olan işletim sistemine yeni ve sanal olan bir işletim sistemi kurmamızı sağlıyor. Kısaca bu programı kullanarak Windows işletim sistemine sahip bilgisayara Mac OS ve Linux gibi işletim sistemlerini kurabiliyorsunuz. Mac OS işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda istenilen her programa kolay ulaşılmadığı ve oyunların yeni versiyonları oynanamadığı için Windows kurma ihtiyacı doğuyor. Aynı şekilde Windows bilgisayarlarda da iTunes kullanıcıları ve Xcode yada Swift gibi yazılım dillerini kullanan yazılımcıların da bilgisayarlarına Mac OS kurması gerekiyor. Özellikle Mac OS ve Windows arasındaki geçişlerde ihtiyaç duyulan Virtualbox kurulum hatası verebiliyor.

VirtualBox Installation Failed VirtualBox Kurulum Hatası

Hatanın Nedeni ve Çözüm Yolu

Hatanın kaynağı ağ bağdaştırıcısı yada ağ ayarları olarak belirlendi ve çözüm yolu ise oldukça basit. Sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapın;

  • Başlat ve ‘’R’’ tuşuna basarak Çalıştır’ı açın,
  • Çıkan pencereye ‘’mmc devmgmt.msc’’ yazıp tamam butonuna basın,
  • Yazdığınız bu komut ile aygıt yöneticisi açılacak. Açılan pencereden ağ bağdaştırıcılarına tıklayarak alt pencerelerin açılmasını sağlayın.
  • Virtualbox kurulum hatası verdiği zaman hangi bağdaştırıcı açık ise bu ekrandan onu bulup sağ tık ile kaldır butonuna basın. Bağdaştırıcınız WAN, İntel yada Bluetooth yazan alt başlıklardan hariç bir başlığa sahip olacaktır. Örnek olarak Realtek söylenebilir.
  • bu işlemi yaptıktan sonra bağdaştırıcıyı geri getirmek için ekranın üst kısmına bulunan ‘’Donanım Değişikliklerini Tara’’ butonuna basın,
  • yaptığınız bu işlem sonrasında aygıt yöneticisi sayfasında 2 yada 3 defa kaybolup tekrar görünmeyi gözlemleyeceksiniz, sonrasında sildiğiniz Ağ Bağdaştırıcısı tekrar yüklenir.

Bu işlemi yaptıktan sonra yeniden programınızı kurmanız gerekiyor. Yeni kurulan programda Virtualbox kurulum hatası ile karşılaşmayacak programınızı rahat bir şekilde kullanacaksınız.

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi, Photoshop Uzmanı, Yazılım ve Teknoloji Hayranı

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...