Vatandaş İnternet Üzerinden Ödeme Yapmayı Sevdi!

vatandaş İnternet Üzerinden Ödeme yapmayı sevdi! Vatandaş İnternet Üzerinden Ödeme Yapmayı Sevdi! peixe urbano fortaleza clube de compras 630x340

Neredeyse her gün internet kullanımının ne oranda arttığına dair bir bilgi geliyor. Uygulamaların indirilme sayıları sürekli yükselirken elektronik cihazların satışı da aynı seviyede artıyor diyebiliriz. Elbette devletin internet üzerinden verdiği hizmetlerin vatandaşın gündelik işlerini hafiflettiğini söylemekte mümkün. Son olarak açıklanan sayılar ise online olarak vergi ödemeleri ile ilgili oldu.

Konuyu biraz daha detaylandıracak olursak internet hayatımıza girdiğinden beri çok şey değişti. Alışveriş artık online olarak yapılabiliyor, faturalar ödenebiliyor, okul ile ilgili birçok işlem halledilebiliyor. Gün geçtikçe çeşitlenen imkanlar kişilerin tercihlerini etkilemeye devam ediyor. Bankaların verdiği hizmetlerden biri de bu anlamda vergi ödemeleri oldu. İnternet üzerinden yapılabilen vergi ödemesi ile rahat bir ortam müşterilere sunuldu.

news_26_01_2015 vatandaş İnternet Üzerinden Ödeme yapmayı sevdi! Vatandaş İnternet Üzerinden Ödeme Yapmayı Sevdi! news 26 01 2015

BKM’nin yaptığı açıklamalar bu yılın temmuz ayını içeriyor. Rakamlara bakılınca bireylerin yapmış olduğu ödemelerin neredeyse yarıya yakınının internet üzerinden yapıldığı görülüyor.  Banka kartlarının müşteriler tarafından kullanılması sonucunda 4.4 milyar TL gibi bir miktarın ödemeler için ayrıldığı belirtildi. Önceki dönemlere oranla yapılan kıyaslamada ise banka kartı ile yapılan ödemelerin %31 oranında arttığını söyleyebiliriz.

Kartlar ile yapılan ödemelerin içinde Motorlu Taşıtlar Vergisi, Kamu Vergi Ödemeleri de yer alıyor. Elde bulunan rakamlar ışığında banka kartlarının ödeme için sıklıkla tercih edildiğini gösteriyor. Yaşam şartlarının değişmesi, vakit darlığı ve iş yoğunluğu gibi nedenler insanları internet kullanımı ile işlemlerini yapmaya yöneltirken bunun kapsamına hem vergi ve fatura ödemeleri hem de E-Devlet uygulamaları giriyor. Bu anlamda kamu-vergi ödemeleri geçtiğimiz ay içerisinde en fazla ödeme yapılan alan olarak kayıtlara geçti. Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin yaptığı açıklama şimdiden rakamların yükseldiğini gösteriyor. İlerleyen dönemde seçimler sonucunda ne gibi sonuçların ortaya çıkacağını göreceğiz. Dolayısıyla internet kullanımı daha da artacak diyebiliriz.