UPS, Drone ile kargo dağıtıyor!

UPS, Drone ile kargo dağıtıyor! UPS, Drone ile kargo dağıtıyor! 103964805 unspecified

UPS, Drone ile kargo dağıtıyor!

Gelişen teknoloji ile birlikte firmalarda bu teknolojilerden faydalanmaya devam ediyor. Özellikle kargo taşımacılığında yeni bir çağ başlıyor. Drone ile kargo taşımacılığı! UPS, bu konuda çığır açarak Drone ile eve teslimat testlerine başladı bile.

UPS teslimat aracından havalanan ve bir eve paket teslim edip, hareket halindeki teslimat aracına başarılı bir test gerçekleştirdi. Yani teslimat aracı sürücüsü Drone ile paket teslim ederken, yoluna devam ediyor ve Drone paketi teslim ettikten sonra tekrar teslimat aracına geri dönüyor.

Workhorse Group, Ohio merkezli batarya elektrikli araç ve drone geliştiricisi bir firma. UPS bu testi bu firma ile ortaklaşa Tampa, Florida’da gerçekleştirdi.

Pazartesi günü yapılan testlerde, HorseFLY UAV drone teslimat sistemi kullanıldı. Bu ürünün Workhorse, elektrikli teslimat arabalarıyla yüzde yüz entegre ve yüksek verimliliğe sahip bir oktokopter teslimat droneu olduğu biliniyor. Yani üstte de açıkladığımız gibi teslimatı yapan drone tekrar araca dönebiliyor.[ads2]

Drone’un altında bulunan bir kafes bulunuyor ve siparişler bu kafes ile sağlanıyor. Aracın içinde bulunan teslimat kuryesi, teslimat paketini bırakıyor. Ardından dokunmatik ekrandan bir düğme ile drone adrese kadar gidiyor. Teslimat Drone’u, kendini aracın üzerinde şarj oluyor. Belki en zayıf yönü 30 dakika uçuş süresi bulunuyor ve 4 kg kadar ağırlık taşıyabiliyor.

UPS, uzun zamandır robot teknolojileri üzerine çalışıyor. Hatta geçen Eylül ayında UPS, Atlantik kıyısından 5 km açığına acil ihtiyaç duyulan ilaç teslim edildi. Yine Ruanda’nın iç kesimlerine hayati ilaç ve benzeri ihtiyaçları drone ile teslim ediyor.

Yapılan testler, UPS drone testi ile birlikte böyle cihazların gündelik eve teslimatların yapılmasına nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

ABD Federal Havacılık Dairesi’de, insansız küçük hava aracı sistemi kurallarını geçtiğimiz yıl belirlemişti.