Uber Arizona’ya Taşındı!

uber arizona'ya taşındı! Uber Arizona’ya Taşındı! uber kiev

Uber son zamanların en dikkat çeken isimlerinden biri olmayı başardı. Özel araç sahiplerine yönelik mobil uygulama sayesinde taksicilik imkanı sunan şirketin sürücüsüz araç konusunda gündemi şu sıralar yoğun.

Uber’in Kaliforniya’daki sürücüsüz araçlarının ruhsatları iptal edilince alınan karar doğrultusunda araçlar Arizona’ya taşındı. San Francisco, California merkezli olan ve Amerika’nın ünlü şirketleri arasında yer alan Uber’e ait bir sürücüsüz araç geçtiğimiz hafta içerisinde San Francisco’da kırmızı ışıkta geçmişti. Daha sonra Kaliforniya eyaletinin Motorlu Araçlar Dairesinden bir açıklama gelmişti. Şirketin sürücüsüz araçlarının halka açık olan trafik alanlarına çıkmaması istenmiş, ayrıca “sürücüsüz araç testi” alınması gerektiği belirtilmişti. Uber’den gelen cevap ise olumsuz olmuştu.

Talebin reddedilmesi üzerine Kaliforniya eyaleti Motorlu Araçlar Dairesi tarafından şirkete ait sürücüsüz araçların ruhsatlarının iptal edildiği ve Uber’in sahip olduğu toplam 16 otomobilin söz konusu testin yapılmasının ardından gerekli izni almasıyla beraber trafiğe çıkabilecekleri öğrenildi. Uber’in konuya yaklaşımı araçları sürücüsüz teknolojiye sahip bir kamyonla Arizona’ya taşımak oldu.

uber-cab-940x470 uber arizona'ya taşındı! Uber Arizona’ya Taşındı! uber cab 940x470

Şirket cephesinden gelen açıklamada sürücüsüz araçların Arizona’da deneneceği ve eyalet valisi Doug Ducey’in desteğini bekledikleri yer aldı.

Uber bir süre önce sürücüsüz kamyon teknolojisi üzerine çalışmalarını sürdüren Otto şirketini satın almıştı. Ardından da Amerika Birleşik Devletlerinin farklı noktalarında test sürüşü yapmak istediğini duyurmuştu. Bir süredir konuyla ilgili testlerini sürdüren şirket ağustos ayında 300 milyon dolarlık bir anlaşma yapmasıyla gündeme gelmişti. İsveç merkezli Volvo ile sürücüsüz araçlar için anlaşma imzalayan Uber, şirketin otomobillerinden alarak onları sürücüsüz araç teknolojisiyle bir araya getirmeyi planlıyor.

Uber 2009 yılında  Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından kuruldu ve o tarihten bu yana hizmet vermeye devam ediyor. Zaman geçtikçe popülerliğini artıran şirket sürücüsüz araçlar üzerindeki hazırlıklarını sürdürüyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr[ads2]