En İyi Casus Reklam Virüsü Temizleme

Bilgisayar CD’yi Okumuyor Sorununa Çözüm

Ubuntu ‘’.deb’’ Uzantılı Dosyalar Yükleme Sorunu

Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları

Uber Arizona’ya Taşındı!

Teknoloji 25 Aralık 2016
895 Okundu

Uber son zamanların en dikkat çeken isimlerinden biri olmayı başardı. Özel araç sahiplerine yönelik mobil uygulama sayesinde taksicilik imkanı sunan şirketin sürücüsüz araç konusunda gündemi şu sıralar yoğun.

Uber’in Kaliforniya’daki sürücüsüz araçlarının ruhsatları iptal edilince alınan karar doğrultusunda araçlar Arizona’ya taşındı. San Francisco, California merkezli olan ve Amerika’nın ünlü şirketleri arasında yer alan Uber’e ait bir sürücüsüz araç geçtiğimiz hafta içerisinde San Francisco’da kırmızı ışıkta geçmişti. Daha sonra Kaliforniya eyaletinin Motorlu Araçlar Dairesinden bir açıklama gelmişti. Şirketin sürücüsüz araçlarının halka açık olan trafik alanlarına çıkmaması istenmiş, ayrıca “sürücüsüz araç testi” alınması gerektiği belirtilmişti. Uber’den gelen cevap ise olumsuz olmuştu.

Talebin reddedilmesi üzerine Kaliforniya eyaleti Motorlu Araçlar Dairesi tarafından şirkete ait sürücüsüz araçların ruhsatlarının iptal edildiği ve Uber’in sahip olduğu toplam 16 otomobilin söz konusu testin yapılmasının ardından gerekli izni almasıyla beraber trafiğe çıkabilecekleri öğrenildi. Uber’in konuya yaklaşımı araçları sürücüsüz teknolojiye sahip bir kamyonla Arizona’ya taşımak oldu.

uber-cab-940x470 Uber Arizona'ya Taşındı!

Şirket cephesinden gelen açıklamada sürücüsüz araçların Arizona’da deneneceği ve eyalet valisi Doug Ducey’in desteğini bekledikleri yer aldı.

Uber bir süre önce sürücüsüz kamyon teknolojisi üzerine çalışmalarını sürdüren Otto şirketini satın almıştı. Ardından da Amerika Birleşik Devletlerinin farklı noktalarında test sürüşü yapmak istediğini duyurmuştu. Bir süredir konuyla ilgili testlerini sürdüren şirket ağustos ayında 300 milyon dolarlık bir anlaşma yapmasıyla gündeme gelmişti. İsveç merkezli Volvo ile sürücüsüz araçlar için anlaşma imzalayan Uber, şirketin otomobillerinden alarak onları sürücüsüz araç teknolojisiyle bir araya getirmeyi planlıyor.

Uber 2009 yılında  Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından kuruldu ve o tarihten bu yana hizmet vermeye devam ediyor. Zaman geçtikçe popülerliğini artıran şirket sürücüsüz araçlar üzerindeki hazırlıklarını sürdürüyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Benzer İçerikler

İphone 8 Ne Zaman Çıkacak ?

Bluetooth Mouse Bağlantı Sorunu

Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da111 sorgu var. 0,829 saniyede yüklendi.