Twitter’a Rakip mi Geliyor?

Twitter'a Rakip mi Geliyor? Twitter’a Rakip mi Geliyor? mastodon

Son zamanlarda özellikle market payı açısından Twitter rakiplerine göre oldukça geri planda kalmış durumda. Aktif kullanıcı sayısı her ne kadar artmaya devam etse de, market ve reklam gelirleri azalmaya başlayan Twitter çareyi başka platformlara yönelmek ve güncellemeler yapmakta arıyor. Ancak yeni yeni popüler olmaya başlayan başka bir mikro blog sitesi Twitter’a büyük rakip olmaya geliyor. Mastodon adında bu yeni platform kullanıcılara farklı birçok özellik sunuyor.

24 yaşındaki alman vatandaşı Eugen Rockho, Twitter’ın bu düşüşler karşısında yaptığı gelişmeleri saçma bulduğu ve sistemin hizmet kalitesinin azaldığını düşündüğü için yeni bir blog sitesi açtı. Mastodon adı verilen bu yeni platformda kullanıcılar aynı Twitter’da olduğu gibi hesap oluşturabiliyor ve başka hesapları takip edebiliyor. Twitter’da son zamanlarda değişse de fotoğraf koymayan hesaplarda profil fotoğrafı kısmında yumurta yer alıyordu. Bu platformda da tarih öncesi çağlarda yaşayan Mastodon adlı hayvan tercih edilmiş. Kullanıcılar platformda ‘’toot’’ adı verilen mesajlar gönderebiliyor. Platformun gelişim finansmanları için aylık 800 dolarlık bir bütçe hedefi koyulmuş durumda. Finansman kullanıcıların bağışları ile toplanıyor.

Mastodon’un Twitter’dan farklı olan birkaç farklı yanı bulunuyor. Sistemde farklı sunucular bulunuyor ve kullanıcılar bu sunuculardan istediğini tercih edebiliyor. Herhangi bir sunucuya giriş yapan kullanıcılar diğer sunuculardaki üyelerle de iletişim kurabiliyor. Twitter’da yer alan 140 karakterlik limiti de yeterli bulmayan Mastodon ekibi karakter limitini 500’e çıkartmış. Sistemde uygulama ve servisler için açık API hizmeti veriliyor.[ads2]

Mastodon’un açıklama bölümünde ırkçılık, yabancı düşmanlığı, cinsellik ve ayrımcılık gibi mesajlar içeren ‘’toot’’lar sistem tarafından silinecek. Buna benzer içeriklerde sürekli paylaşımlar yapan hesaplar ise sistem tarafından askıya alınacak. Twitter ve Facebook’ta da bunun gibi yaptırımlar yer alıyor. Ancak Mastodon’da farklı milletler için suç sayılan ifadeler, Nasyonal Sosyalizm ideolojisini savunan görüşler, Yahudi Soykırımı hakkında paylaşımlar ya da Nazi sembolleri içeren paylaşımlar yapmak da yasak. Henüz 48 saat önce açılan platform şu anda 50 binden fazla kullanıcıya sahip ve büyüme potansiyeli %75 olarak görülüyor.