Twitter ve Youtube’a Erişim Engellendi

Twitter ve Youtube'a Erişim Engellendi twitter ve youtube a erişim engellenmiştir çözüm Twitter ve Youtube’a Erişim Engellendi youtubetwitter

Şu anda TİB tarafından bir açıklama yapılmamış olsa da Twitter ve YouTube’a erişim engellenmiş durumda! ‘Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir’ ibaresi yer almıyor olsa da bu iki siteye şu an Chrome ve Safaritarayıcılarından erişilemiyor. Bir süre Facebook’a da giriş yapılamadı fakat an itibariyle her iki tarayıcıdan da Facebook’a erişim tekrar yapılabiliyor.

 

Turkcell Superonline ve TTNET hattından yaptığımız denemelerde yukarıdaki ekran veya sayfaya ulaşılamıyor hataları alınıyor. TTNET hattında Youtube.com Service Unavailable hatası verirken Twitter sunucularından hiçbir tepki alınamıyor. Facebook’ta ise erişim kısmı olarak halen sürüyor.

GEREKÇE: SAVCININ FOTOĞRAFI

Mahkeme kararına göre; sitelere getirilen erişim yasağı, Savcı Mehmet Selim Kiraz‘ın geçen hafta teröristler tarafından rehin alınmasını içeren görsel materyallerden dolayı getirildi.

FACEBOOK’A YASAK KALKTI

Engelleme kararı verilen üç sosyal ağdan Facebook’un ilgili içerikleri kaldırması dolayısıyla yasağın kalktığı belirtildi.

 

CUMHURBAŞKANILIĞI SÖZCÜSÜ KALIN AÇIKLADI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gazetecilerin sorusu üzerine şöyle konuştu:

“Ben de yeni haberdar oldum. Şu anda erişim engellemesi söz konusu değil. Savcılığın talebi gelmiş. Geçen hafta acı bir olay yaşadık. Sonrasında da yaşananlar olayın kendisi kadar üzücüydü. Bir takım medya gruplarının bu fotoğraflarını terör örgütünün propagandasını yapar gibi yapmış olması, onca ikaza rağmen kabul edilebilir değildir. O fotoğraflar yurtdışındaki bir çok basın kuruluşu tarafından da kullanılmadı. Gerekli uyarılar yapılmıştır, takibi de yapılacaktır. Savcılıktan gelen talep de bu görüntünün hiçbir mecrada kullanılmaması ile ilgili bir taleptir. Basın kuruluşlarımız üzerine düşen sorumluluğu yerine getirseydi bu konu gündemimizde olmayacaktı. Cumhurbaşkanımız özel güvenlik birimlerinin değerlendirilmesi talebinde bulundu. Çağlayan’da nasıl bir güvenlik zaafı olduğunu müşahade ettik. Bir takım yeni güvenlik tedbirlerinin alınması kaçınılmazdır. Cumhurbaşkanımız özel güvenlik birimlerinin kritik önemde olan kamu binalarının korunması ile ilgili bir çağrı yaptı. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız görüşebilir.”

YAZAR’DAN NOT

Son çıkan kanun gereği artık siteler mahkeme kararı ile istenildiği gibi kapatılabiliyor artık bu tür haberlere alışmamız gerekmektedir.

 

Hürriyet’ten elde edilen bilgiler ise aşağıda resimler halinde yer almaktadır.

Twitter ve Youtube'a Erişim Engellendi twitter ve youtube a erişim engellenmiştir çözüm Twitter ve Youtube’a Erişim Engellendi 28680420

Twitter ve Youtube’a Erişim Engellendi

Twitter ve Youtube'a Erişim Engellendi twitter ve youtube a erişim engellenmiştir çözüm Twitter ve Youtube’a Erişim Engellendi 28680421

Twitter ve Youtube’a Erişim Engellendi

Twitter ve Youtube'a Erişim Engellendi twitter ve youtube a erişim engellenmiştir çözüm Twitter ve Youtube’a Erişim Engellendi 28680422

Twitter ve Youtube’a Erişim Engellendi

Ancak sitele tunnel sitelerden ve yasak sitelere giriş yapılmasını sağlayan uygulama ve eklentiler ile hala giriş sağlanabilmektedir.