Türkiye’nin Siber Saldırılara Karşı Ulusal Güvenlik Eylem Planı Hazır!

türkiye'nin siber saldırılara karşı ulusal güvenlik eylem planı hazır! Türkiye’nin Siber Saldırılara Karşı Ulusal Güvenlik Eylem Planı Hazır! siber saldiri

Siber saldırılar ile ilgili bugüne dek sayısız haber yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor. İnternetin yoğun bir şekilde kullanıma açıldığı günümüzde korsan yazılımlar ve kötü amaçlı kişilerin sayısı da her geçen gün artıyor. Ülkemizde kötü bir durumla karşılaşmamak için atılan adımlar neticesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bir eylem planı hazırlandı.

Siber saldırılar artık yalnızca kişileri değil, kurumları hatta devletlerin önemli bölümlerini hedef alıyorlar. Hal böyle olunca yeni yöntemler içeren güvenlik önlemlerine başvurmak kaçınılmaz oluyor. Ülkeler nezdinde hazırlıklar yapılırken sınırlarımız içinde de çalışmalar hızla sürdürülüyor. Bu açıdan herhangi bir siber saldırıya mahal vermemek için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bir Siber Güvenlik Eylem Planı oluşturuldu.

milat-siber-guvenlik-gidahatti türkiye'nin siber saldırılara karşı ulusal güvenlik eylem planı hazır! Türkiye’nin Siber Saldırılara Karşı Ulusal Güvenlik Eylem Planı Hazır! milat siber guvenlik gidahatti

Bakanlığın siber saldırılara yönelik kararlı tutumu sonucunda Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı hazırlandı. Çalışmalar bu kapsamda ele alınarak, aksi bir durumla karşılaşılmaması için harekete geçilecek. Öncelikle atılacak adımlardan birisi özel bir güvenlik bütçesinin oluşturulması olacak. Daha sonra da alanında uzman kişilerce siber güvenlik için istihdam edilen personel ile beraber çalışmalara başlanacak.

Aynı zamanda çeşitli yöntemler aracılığı ile de güvenlik konusunun test edilmesi bekleniyor. Siber saldırıların kurumlara zarar vermemesi için mevcut kurumlarda sızma testlerinin yaptırılması gündeme gelecek. Belirlenen maddeler güvenliğin üst seviyede tutulabilmesi için dikkatle hazırlandı. Bunlar arasında internet trafiğinin yurt içinde kalması da sayılabilir. Hukuki ve idari yaptırımların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini de içeren eylem planı devlet kurumlarında kullanılmasına karar verilen yerli işletim sistemi Pardus’u da içeriyor.

Yanlış kişi ve şirketlerle güvenlik anlamında karşılaşılmaması içinde siber güvenlik alanına yeni bir düzenleme getirilerek firmalar akredite edilecek. Böylece kamu alanında yaşanacak aksiliklerin önüne geçilmesi hedefleniyor.