Toshiba’da Düşüş Sürüyor!

teknoloji haberleri Toshiba’da Düşüş Sürüyor! 01b200e7 b55c 4038 b33f 17cce82191c4

Japonya’nın ünlü teknoloji şirketleri arasında yer alan Toshiba’da dikkat çeken düşüş sürüyor. Şirket bir süredir devam eden kayıplar sonrasında toplamda 6.5 milyar dolarlık zarara uğramış oldu.

Toshiba şirketinin üstündeki kara bulutlar dağılmıyor. Şirket piyasa değerinin yüzde 40’ını kaybetmesi ile teknoloji dünyasının gündemine otururken ağır kayıplar birbiri ardına geliyor. Toshiba yaşanabilecek para kaybının nedeninin Amerika Birleşik Devletlerindeki yan kuruluş Westinghouse Electric tarafından yapılan bir anlaşmayla bağlantısının olduğunu belirtmişti.
Bir süre önce Toshiba cephesinden Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirilen nükleer enerji projeleri sebebiyle bir defaya mahsus olmak üzere birkaç milyar dolar kaybın ortaya çıkabileceğine dair açıklama gelmişti. Açıklamanın ardından Salı günü yüzde 12’lik, Çarşamba günü yüzde 20’lik ve son olarak Perşembe günü yüzde 17’lik bir değer kaybı yaşandı. Sonuca bakıldığında 26 Aralık’tan bu yana yüzde 40 oranında değer kaybı göze çarpıyor.

toshibajapan teknoloji haberleri Toshiba’da Düşüş Sürüyor! toshibajapan 1024x768

Japonya merkezli şirketin Salı günü yan kuruluş olarak hizmet veren Westinghouse Electric’in 2015 yılında satın alınmasıyla ilişkili maliyetlerin zarar durumunu ortaya çıkarabileceği yönünde bir açıklama daha yapmıştı.

Toshiba’nın 2015 yılında bir skandalı ortaya çıkmıştı. Şirketin 7 yıl boyunca karının fazla gösterildiği anlaşılınca CEO görevinden istifa etmişti. Olayın yaşandığı tarihten itibaren eski günlerine dönmek için uğraş veren şirketin geleceği merak ediliyor. İş sahasını küçültmeyi gündemine alan Toshiba tıbbi cihaz üretimi yapan operasyonunu da elden çıkarmış, Canon’a satmıştı. Toshiba’nın yatırım konusundaki belirsizliklerinin yatırımcıları endişelendirdiği ise analistlerin görüşleri arasında.


1939 yılında kurulan Japonyalı şirketin merkezi Tokyo’da bulunuyor. Çokuluslu olarak hizmet veren Toshiba, elektronik cihaz ve parçaları üretiminde dünya çapında tanınan isimler arasında yer alıyor. Ayrıca enerji üretimi, güç kaynakları, bilgi sistemleri ve internet çözümleri gibi alanlarda da çalışmaları devam ediyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr