Yurtdışı Alışverişlerde Tüm Vergi Muafiyetleri Kaldırıldı

Whatsapp Herkesten Silinen Mesajı Okuma

Woocommerce Ürün Ağırlığına Göre Kargo Hesaplama

ERROR: [junit:junit:4.12] Çözümü

SSD Optimizasyonu

Pc & Donanım 18 Temmuz, 03:33'de eklendi 5872 Görüntülenme

   HDD diskler artık neredeyse geride kaldı. Ssd disk kullanmaya başlayan kişilerin en iyi Ssd optimizasyonu yapması gerekmektedir. Peki en iyi ssd optimizasyonu nasıl olmalıdır ?

  HDD yerini bilgisayarlarda artık SSD disklere bırakmaya başladı. Yazılımcılar, sunucu sahipleri, oyun severler artık eski HDD disklerini satmaya başladılar. SSD diskler gerçekten abartıldığı kadar hızlı disklerdir. Geliştirilmiş özel sistemi ile size çok yüksek derecede hız verir. Yapılan test sonucu HDD diskler 250 Mb okuma – 150 Mb yazma hızına ulaşabilmiştir. Ancak Samsung Marka SSD ile yaptığımız sonuçlarda 500 Mb yazma ve okuma hızına ulaşmıştır. Bu gerçekten de çok çok iyi bir hızdır. Bilgisayarınızı olduğu performanstan 2 katı fazlasına çıkarabilmektedir. Tabii ki bu performansa ulaşabilmek için Ssd optimizasyonu yapmanız gerekmektedir.

Comparison-SSD-vs-HDD ssd optimizasyonu SSD Optimizasyonu Comparison SSD vs HDD 300x201

Her bilgisayar özellikleri için SSD malesef desteklenmiyor. Sisteminizin destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Kontrol etmenizde size yardımcı olacak ücretsiz program SiSoft Sandra Lite kurabilirsiniz. SSD diskler SATA-600 yani SATA III arayüzünü kullanmaktadır. Vermiş olduğumuz ücretsiz program sayesinde sisteminizin destekleyip desteklemediğini öğrenebilirsiniz.

SiSoft Sandra Lite Kullanımı

Programı çalıştırın. Programdan “Hardware” sekmesinin altında “Mainboard” kutusuna tıklayarak bilgisayar taramasını başlatın. Bu tarama esnasında mouse ve klavyeniz de zaman zaman donmalar yaşayabilirsiniz, normal bir durumdur. Tarama sonunda açılan pencerede “Disk Controller” sekmesini bulun ve “Maximum Sata Mode” değerini kontrol ediniz. Eğer burada “G2/ Sata-300 yazıyorsa malesef sisteminiz SSD desteklemiyor demektir. Ancak G3/SATA-600 yazısını görürseniz sisteminiz SSD desteklemektedir. Bunu öğrendikten sonra yeni bir SSD alarak, SSD optimizasyonu yapabilirsiniz.

Ssd Optimizasyonu, Ssd Optimizasyon Programı ssd optimizasyonu SSD Optimizasyonu OCZ SATA II 25  SSD 300x240

Ssd Optimizasyonu, Ssd Optimizasyon Programı

SSD Optimizasyonu Bilgisayarını Uçurun

SSD’lerin sistemden üzerinde çalışmasını düzenleyen en önemli ayarları Windows dışında gerçekleştirilmektedir. Anakartın BİOS veya UEFİ arayüzünde bulunan SATA ayarı en önemli ayarlardan birisidir. SSD disklerden yüksek performans alabilmek istiyorsanız burada ayarınızı AHCI olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde değiştirmek bazı sistemlerde sık sık mavi ekran hatası almalara sebep olabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız (http://support.microsoft.com/kb/922976) bu adreste bulunan yamayı yükleyerek kurtulabilirsiniz. Bu hatalar Win7 ve Vista sistemlerde oluşabilmektedir.

  Yapılması gereken diğer bir düzenleme de sistem ve yazılım güncellemedir. Eğer sisteminiz AHCI olarak ayarlamış iseniz yolun yarısına ulaşmışsınız demektir. En iyi performansa kavuşabilmek için üreticilerin sisteminize uygun sürücülerini yüklemeniz gerekmektedir. Anakart yonga setinizin AHCI ve SATA sürücüleri için, en güncel sürücülerini yüklemeniz gerekmektedir. Daha sonra SSD güncellemeleri yapmanız gerekiyor. Hızlı ve stabil SSD sahibi olmak için vazgeçilmezdir. Pek çok SSD üreticisi kendi özel kontrol yazılımlarını yayımlamaktadır.Örneğin Intel’in “SSD Toolbox” ya da Samsung’un SSD Magician yazılımlarını kullanarak SSD üzerinde kontroller sağlayabilir ve gerekiyorsa güncelleme yapabilirsiniz.

 

Ssd Optimizasyonu, Ssd Optimizasyon Programı ssd optimizasyonu SSD Optimizasyonu intel x25 v ssd 300x189

Ssd Optimizasyonu, Ssd Optimizasyon Programı

 

Tüm işlemlerden sonra sisteminize ücretsiz SMART programlarından birini kurarak. Sık sık diskinizin durumunu kontrol etmenizi ve raporlamaları incelemenizi öneririz. 

Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download micromax firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

ısmail 19 Temmuz 2014

anlatım için Çok sağolun laptopa ssd almıştım Bende yeni. Deneyeceğim dediklerinizi

Batu 16 Temmuz 2016

Yanlış bilgi vermişsiniz sanırım kusura bakmayın ama G2/Sata-300 SATA II demekse uyumludur

Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...