Sosyal Medya Kullanıcılarına Dikkat

Sosyal Medya Kullanıcılarına Dikkat Sosyal Medya Kullanıcılarına Dikkat kapak 1

Akıllı telefonların her geçen yıl gelişmesi ve yaygınlaşması özellikle gençler arasında sosyal medya kullanımının ciddi oranlarda artmasına neden oluyor. Bu durum her ne kadar masum görünse de fazla bağımlılık sağlıktan güvenliğe birçok alanda sorun teşkil ediyor. Peki, bu tehlikeler neler ve nasıl önlem alabiliriz?

Kadir Has Üniversitesi’nin Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğretim görevlisi Işıl Yenidoğan, özellikle gençler arasında bağımlılık haline gelen sosyal medya kullanımına karşı bazı açıklamalar yaptı. Yenidoğan tarafından yapılan açıklamalarda ülkemizdeki gençlerin yaklaşık %60’ının paylaştıkları içerikleri sadece ilgi çektiği için paylaştığını ve bu içerikleri aslında kendisinin bile okumadığını ifade etti. Kişide dezenformasyona neden olan bu alışkanlığın ise arkadaşlara yaranma güdüsünden geldiği ifade edildi.

Sosyal medya kullanımının bu kadar artmasının tehlikelerini ifade eden Yenidoğan, bu platformların bilinçli kullanılması gerektiğini ifade etti. Sosyal medyanın neredeyse içinde yaşayan gençler için buradan gelecek tehlikelerin gerçek hayata da yansıyabileceği belirtildi. Kullanıcıların sadece sosyal medya uygulamalarını kullanma sürelerine ve paylaştıkları içeriklere değil aynı zamanda belirledikleri şifrelere de dikkat etmeleri gerekiyor. Zira sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini yakın arkadaşlarınızla paylaşıyor ya da olur olmadık yerlere yazıyorsanız, bu şifre ne kadar karmaşık olursa olsun artık şifre olmaktan çıkıyor.

Sosyal medya hesaplarınıza giriş yaparken özellikle kullandığınız Wi-Fi bağlantısına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü ücretsiz Wi-Fi bağlantıları ve herkese açık internet alanlarında telefon ya da bilgisayarınızla internete bağlandıktan sonra girilen kredi kartı numaraları ve hesap bilgileri kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebiliyor. Kişiler genellikle her hesabında aynı şifreyi ve kullanıcı adını kullandıkları için ele geçirilen bir şifre büyük sorunları beraberinde getiriyor.

Sosyal medya kullanımında yapılan bir diğer hata ise profilin herkese açık yapılmasıdır. Sosyal medyada tehlikelerden korunmanız için bu hesapları eviniz gibi düşünmeniz gerekiyor. Herkese açık olarak düzenlenen profillerin ise evin kapısını açık bırakmaktan bir farkı kalmıyor.[ads2]