Samsung Grup Merkez Ofisini Kapatabilir!

Samsung Grup Merkez Ofisini Kapatabilir! Samsung Grup Merkez Ofisini Kapatabilir! samsung flag

Güney Kore merkezli dev teknoloji şirketi Samsung Grup Merkezi Ofisini kaldırmaya hazırlanıyor.

Bir süredir şirkete yapılan öneriler, yönetime alınması gereken bağımsız yöneticiler gibi hususlarla gündemi bir hayli yoğun olan Samsung’dan yeni bir hamle geldi. Bloomberg’in sitesinde yer alan habere göre şu an şirketin lideri konumunda bulunan Jay Y. Lee çeşitli işletmeleri koordine eden merkez büroyu boşaltmak istediğini açıkladı.

Lee konuyla ilgili verdiği bilgilerde parlamento duruşmasına işaret etti ve olumsuz algılamalar ortaya çıkarsa büroyu tamamen kaldırmayı düşündüğünü ifade etti. Tabii bunun için Lee’nin oldukça dikkatli davranması gerekiyor.[ads2]

Samsung Güney Kore merkezli ve bugüne dek birçok yenilik ile kullanıcılarının karşısına çıkmış bir şirket. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi sayıları bir hayli fazla olan elektronik ürünleri de üreten şirketin son olarak Note 7 ile ilgili bir takım sorunları oluşmuştu. Toplatılan telefonlar, gazetelerde yayınlanan özür notları derken işler biraz karışmıştı. Daha sonrasında Güney Koreli aile tarafından işletilen holdingler aktivistlerin eleştirilerine maruz kalmıştı. Yapılan yorumlar kurucu ailenin çıkarlarına yönelik hareketlerin bulunduğu yönündeydi.

¡¼¼­¿ï=´º½Ã½º¡½ »ï¼ºÀüÀÚ µî »ï¼º±×·ì ÁÖ¿ä °è¿­»ç°¡ ¼­¿ï ÅÂÆò·Î »ç¿ÁÀ» ¶°³ª ¼­Ãʵ¿À¸·Î µÕÁö¸¦ ¿Å±â±â ÇÏ·ç ÀüÀÎ 16ÀÏ ¿ÀÈÄ ¼­Ãʵ¿ »ï¼º ½Å»ç¿ÁÀÌ ºÐÁÖÇÏ´Ù. /À¯µ¿ÀϱâÀÚ eddie@newsis.com Samsung Grup Merkez Ofisini Kapatabilir! Samsung Grup Merkez Ofisini Kapatabilir! samsung building and sign 1024x640

Aslında Grup Merkezi Ofisi daha önce Samsung tarafından kaldırılmıştı ancak bir süre sonra tekrar çalışmalarına devam etmişti. 2014 yılının Mayıs ayında Jay Y. Lee şirketin başına geçmişti. Babasının geçirdiği kalp krizi sonrasında sorumluluğu almış ve büyük bir rol üstlenmişti.

Son olarak Samsung’un yakın geçmişte polis baskınına uğradığını hatırlatalım. Baskına neden olan iddialar oldukça dikkat çekmiş ve gündeme oturmuştu. Devlet başkanının yakın arkadaşı ve kızına para yardımı yapmakla suçlanan şirket polisler tarafından incelemeye alınmıştı. Samsung daha sonrasında konuyla ilgili baskın haberlerini doğrulamıştı. Suçlamaların ne şekilde sonuçlanacağı ve Samsung’a yönelik nasıl bir kararın ortaya çıkacağı ise merakla bekleniyor.