Samsung Cezalardan Geri Kalmıyor

Samsung Cezalardan Geri Kalmıyor Samsung Cezalardan Geri Kalmıyor kapak 3

Geçtiğimiz günlerde Galaxy S8 ve S8 Plus modellerinin tanıtımını yapan Samsung, patent mahkemelerinden çekmeye devam ediyor. Şimdi de Huawei’de bulunan patentleri izinsiz kullanması nedeniyle açılan davada Güney Kore’li teknoloji devi firma ağır bedeller ödeyecek.

Çin’de devam ettirilen davanın sonuçlanması ile birlikte Samsung, Huawei’nin patentlerini ihlal ettiği için 11 milyon 600 bin dolar tazminat ödeyecek. Peki, Samsung Huawei’de bulunan hangi patentleri ihlal etti?

Yapılan teknik incelemelerde Samsung’un Galaxy S7 modelleri dahil olmak üzere bundan sonra çıkarttığı yaklaşık 20 farklı akıllı telefon modelinde Huawei’ye ait 4G lisanslarını kullandığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz Mayıs ayında Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde açılan davalarda suçlu olduğu kesin olan Samsung, Huawei’nin de kendi patentlerini ihlal ettiğini öne sürerek karşı dava açmıştı.

Huawei, 2016 yılından bu yana üretilen tüm Samsung akıllı telefon modellerinde kendi 4G lisanslarını kullandığını belirterek dava açmıştı. Toplamda 30 milyon ünitede kaçak lisans kullanan Samsung’dan toplamda 12 milyon 700 bin dolar tazminat istenmişti. Mahkeme kararı ile birlikte Samsung 11 milyon 600 bin dolar tazminat ödemek zorunda bırakıldı. Bununla birlikte mahkemede sanık olarak gösterilen 5 farklı firmanın da patenti Huawei’de bulunan 4G lisanslarını kullanması yasaklandı.[ads2]

Samsung’un açtığı karşı davanın nasıl sonuçlanacağı ise henüz bilinmiyor. Patent mahkemeleri devam ederken Google, konuya çözüm niteliğinde büyük bir kampanya da başlattı. Geçtiğimiz günlerde Google tarafından PAX barışı ile birlikte firmaların ortak patentler kullanması için çalışma başlatıldı. PAX barışını imzalayan firmalar, birbirine ait lisans ve patentleri izin almaya gerek duymadan kullanabilecek. Şu an için birkaç firmanın imzaladığı anlaşmayı ilerde Samsung, LG ve Huawei gibi teknoloji devi firmaların imzalayıp imzalamayacağı da bilinmiyor.