Samsung Bixby Nedir, Nasıl Kullanılır?

Samsung Bixby Nedir, Nasıl Kullanılır? Samsung Bixby Nedir, Nasıl Kullanılır? bixby

Samsung Galaxy S8 modeli ile birlikte yeni bir sanal asistan daha kendini gösterdi. İşte Galaxy S8’in yeni sanal asistanı Bixby ve hakkında bilinmeyenler.

Samsung’un yeni tanıtımını yaptığı Galaxy S8 ve S8 Plus modelleri bilindiği üzere yeni bir sanal asistan uygulaması ile piyasaya çıkacak. Sanal asistan uygulamaları bildiğiniz üzere Apple tarafından iPhone cihazlara getirilen Siri ile başlamıştı. Bunun ardından da Google kendi cihazlarında Google Asistant adında farklı bir sanal asistan uygulamasını yayınlamıştı.

Samsung’un yeni geliştirdiği Bixby adlı sanal asistan yazılımı, cihaz üzerinde yapmak istediğiniz işlemlerin birçoğunu ekrana bile dokunmanıza gerek kalmadan halletmenizi sağlıyor. Bixby adındaki yazılım Galaxy S8 sürümlerinde başarılı olur ve kullanıcılar tarafından beğenilirse, Samsung’un her sene çıkartacağı yeni telefon modellerine bu yazılımı ekleyeceği düşünülüyor.

Bildiğimiz üzere Samsung’un ilk sanal asistan girişimi de Bixby değil. Bundan yıllar önce belki de ilk sanal asistan yazılımı olan S Voice adlı uygulama, sadece bir girişim olarak kalmıştı ve özellikle Galaxy S5 modeli ile birlikte önemini yitirmişti.

Samsung’un S Voice adlı yazılımı, temelde bakılacak olursa Siri’ye benziyordu ancak Siri kadar kullanışlı ve işlevsel değildi. Kullanıcıların şikayetlerini göz önünde bulunduran Samsung, yeni piyasaya çıkan Bixby bu şikayetler göz önünde bulundurularak tasarlandı.

Yeni Bixby yazılımı sayesinde kullanıcılar yapmak istedikleri birçok işlemi sadece sanal asistan ile konuşarak halledebiliyor. Bu asistan sayesinde kullanıcılar sinema biletinden yol tarifine kadar birçok bilgiyi alabilidiği gibi, cihaz ayarlarını da değiştirebiliyor.

Bixby Nasıl Kullanılıyor?

Bixby’nin arayüzüne ulaşmak için cihazın sol tarafında bulunan özel tuşa basmanız gerekiyor. Bixby’i aktif hale getirmek için sadece bu tuşa basmanıza da gerek yok. Bunun yerine Bixby ile belirlediğiniz size özel uyandırma sözcüğünü de kullanabilirsiniz.[ads2]