Sahte Apple Şarj Cihazlarına Dikkat!

Sahte Apple Şarj Cihazlarına Dikkat! Sahte Apple Şarj Cihazlarına Dikkat! HHSP2

Sahte ürünler hayatın her alanında tehlike saçıyor. Özellikle teknolojik cihazların gelişmeye başlamasının ardından piyasaya sürülen taklit ürünler insanların sağlığını ciddi anlamda tehdit edebiliyor. Şarj aletleri de bu anlamda dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Son yapılan araştırmada sahte Apple şarj cihazlarının bol miktarda satışa sunulduğu tespit edildi.

Akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarların şarjları yoğun kullanımdan dolayı çok çabuk bitebiliyor. Bu durumda tercih edilen şarj cihazları da bazen üçüncü parti şirketlerin satışa çıkardığı ürünler olabiliyor. Ancak konuyla alakalı kullanıcıların dikkatli olmasında fayda var zira patlama, yanma, bataryanın aşırı ısınması gibi olumsuz vak’alar son zamanlarda sıklıkla yaşanmaya başladı.

Orijinal ürünlerin fiyatı bazen çok yüksek olduğundan kullanıcıların daha uygun fiyatlı olanlara yöneldiği biliniyor. Ancak alternatifler kimi zaman tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

mll82 Sahte Apple Şarj Cihazlarına Dikkat! Sahte Apple Şarj Cihazlarına Dikkat! MLL82 300x300

Dünya çapında teknoloji ve telefon üreticisi şirketler arasında üst sırada yer alan Apple konuyla ilgili şikâyette bulundu ve bunun üzerine bir araştırma yapıldı. Varılan sonuç ise hayli şaşırtıcı. Araştırmada Amazon üzerinden satışa sunulan çok sayıda taklit cihaz olduğu ortaya çıktı. 400 adet şarj cihazı teste tabi tutuldu ancak yalnızca üç tanesinde elektrik çarpmasına karşı yeterli yalıtım tespit edildi.

Sahte şarj aletlerinin sorunlara yol açabileceği yorumları yapılırken, araştırmada %99 oranında taklit cihaz bulunmasına dikkat çekildi.

Yetkililer ise kullanıcıların bu konuda çok özenli davranmasını önerirken aynı zamanda orijinal gibi görünen ürünleri ayırt edebilmek için işaretlere, logolara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Herhangi bir yanma, patlama ya da elektrik çarpması gibi tehlike içeren durumları yaşamamak için cihazlarda kullanılan şarj aletlerini araştırarak almak en iyisi. Özensiz davranan kişilerce piyasaya sürülen çok sayıda sahte ürün insanların sağlığını tehlikeye atabiliyor.

 

Kaynak:Techradar.com