Robotların Yeni Özelliği: Nesneleri Bükmek!

robotların yeni Özelliği: nesneleri bükmek! Robotların Yeni Özelliği: Nesneleri Bükmek! robot wallpaper 9

Filmlerde gördüğümüz sahneler teknoloji geliştikçe hayatımıza dahil olmaya başladı. Seneler önce gösterime giren Will Smith’in “Ben Robot” adlı filmindeki robotlar yakın gelecekte gerçeğe dönüşecek gibi. Zira son üretilen robotlar nesneleri bükebilme özelliğine sahip.

Araştırmacıların yıllardır üzerinde çalıştığı ve sürekli yeniliklerle karşımıza çıkan robotlar birçok alanda insana benzeyen özellikleriyle dikkat çektiler. Geliştirilen robotlar yürüyebiliyor, konuşabiliyor ve yapay zekâlarıyla herkesi şaşırtıyorlar. Son olarak robotlar nesneleri bükebilme yeteneğini kazandılar.

Projenin sahipleri Washington University’den Vikash Kumar, Emanuel Todorov ve Sergey Levine. Sözünü ettiğimiz robotu üreten ekip, parmaklarını kullanabilen bu yeni teknoloji sayesinde bilim adına büyük bir gelişme yaşandığının altını çizdi.

Robotların Yeni Özelliği: Nesneleri Bükmek! robotların yeni Özelliği: nesneleri bükmek! Robotların Yeni Özelliği: Nesneleri Bükmek! r20 18154141

Robotların Yeni Özelliği: Nesneleri Bükmek!

İnsan sahip olduğu yapısıyla benzersiz özelliklere bünyesinde barındıran bir varlık. Parmak uçlarımızda ki sinirler sayesinde yapabildiğimiz şeyler bilgisayar ortamında düzenlenen mekanizmalarla robotlara monte edilerek bu özelliklere sahip olmaları sağlanıyor. Elbette bu oldukça zor bir şey. Dolayısıyla araştırmacılar yaşanan gelişmelerin gelecek adına umut verici olduğunu düşünüyor.

Üzerinde derin araştırmalar yapılarak geliştirilen robot henüz istenen seviyeye ulaşmadı. Eklemler halen insanların kullandığı şekilde hareket edemiyor. Bununla beraber robotun kendine has bir de özelliği bulunuyor. Sahip olduğu parmakların hepsini hareket ettirmeden istenilen parmağı serbestçe kullanılabiliyor.

[ads1]Teknolojinin hızla ilerlemesi sonucunda her gün yeni bir ürünle karşılaşabiliyoruz. Giyilebilir teknolojilerden, robotlara kadar geniş bir yelpaze mevcut. Son üretilen robot atılan bir nesneyi havada yakalayarak bunu kanıtlıyor. Refleks bakımından bir hayli geliştirilen robot modeli aynı zamanda verilen cisimleri avucunda hareket ettirebiliyor, telefonun tuşlarını çevirebiliyor. 

Araştırmacılar robotik teknolojiler üzerinde çalışmaya devam ederken bundan sonra ne tür özellikler ile karşımızda olacakları merak ediliyor. Elbette gelecek adına birçok soru işaretleri mevcut. Bunlardan birisi de robotların insan yaşamına ne ölçüde dahil olacağı yönünde.

[adsx]