Robotlar İçin Yapay Kas Geliştirildi!

Robotlar İçin Yapay Kas Geliştirildi! Robotlar İçin Yapay Kas Geliştirildi! software robot 3

Bilim dünyası çalışmalarına ara vermiyor. Gelen son habere göre Japonya’da bulunan bilim insanları Android robotlarda kullanılmak üzere sentetik kas geliştirmeyi başardı.
Robotlar gerek günümüzdeki gerekse gelecekteki bilim projeleri adına önemli bir yere sahip. Yapılan deneyler için tercih edilen robot sistemlerini daha da ilerletmek isteyen bilim insanları  farklı bir kas sistemini ortaya çıkardılar.
Filmlerde sıklıkla gördüğümüz ve yavaş yavaş gerçeğe dönüşecek gibi görünen Android robot-insan çözümleri yapay kas ile buluşarak bu anlamda büyük bir adım atmış oldu. Robot modelleri arasında insan görünümlü olanlar elbette daha fazla ilgi çekiyor. Japon bilim insanları da bunu dikkate alarak gerçekçi bir sistem oluşturmak adına önemli bir buluşa imza attılar.
Çalışmalar Tokyo Teknoloji Endüstrisi Suzumori Endo Robotik Laboratuvarında gerçekleştirildi. Yapay zekaya sahip robotların böylelikle yapay kasa kavuşması mümkün hale geldi.

robot shakes hands with human Robotlar İçin Yapay Kas Geliştirildi! Robotlar İçin Yapay Kas Geliştirildi! dolgu gorsel  1024x614

Halihazırda geliştirilmiş olan robotların özellikleri arasında yön duygusu ve sesli iletişim gibi önemli noktalar yer alıyor. Mevcut sistemin daha da iyi hale gelmesi için uğraşan bilim adamları anatomik yapıda değişimi sağlamak adına sentetik kas üretimini gerçekleştirdi.
Yapay kasların bu kadar önemli bir gelişme görülmesinin bir diğer nedeni de servo ya da motorlar yerine denek lif demetleri kullanılarak icat edilmiş olmaları. İnsanlardaki kas sistemine çok benzer bir robot bacağı üretilmiş olsa da şu an için eksikler bulunuyor. Yapay kaslar henüz robotları ayakta tutup yürümelerini sağlayacak duruma gelmedi.
İnsanda bulunan kasların hareketleri ile robotlarda bulunanlar arasında elbette fark var. Robotlarda ki kas kasılmaları yavaş bir şekilde çalışıyor. Yine de bu buluş bilim dünyasının gelecekteki çalışmaları adına büyük bir gelişme olarak görülüyor. Yapay kasların zamanla geliştirilerek robotları ayakta durdurabilmesi halinde projenin başarısı katlanacak.[adsx]