Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır

Proxy Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pc & Donanım 10 Şubat 2017
1240 Okundu

Proxy Nedir? Nasıl Kullanılır?

Proxy, vekil, elçi anlamına gelmektedir. Bilgisayar dilinde ise Network Şifreleme sistemi olarak bilinir. Kullanılma amacı güvenliktir. Şöyle ki bir internet sitesine bağlanmak istediğiniz zaman direk bağlantı sağlarsınız. Fakat proxy kullanıyorsanız arada bir vekil sunucu vardır. Yani standart tarayıcınıza giriş yaparsınız ve aaa.com standart bir adresine girmek istersiniz. Ardından proxy kullanıyorsanız eğer bunun aracılığıyla vekil sunucuya bağlanırsınız. Vekil sunucu isteği siteye gönderir ve sizin tarayıcınıza gelir. Yani aracı kullanarak siteye ulaşırsınız.

Proxy Nedir? Nasıl Kullanılır?

Proxy Servisi Nedir?

İnternet üzerinde bir ağ ile dış dünya arasında ilişkiyi kurmaya yardımcı olan bir geçiş sistemidir. Proxy Servisi iki amaç için kullanılabilir. İlki bildiğiniz cache sistemidir. İlk bağlantınızda vekil sunucu karşı tarafın bilgilerini tutar. Bir sonraki bağlanmanızda bundan faydalanır ve bu sayede hızlı bir biçimde bağlantı kurmuş olursunuz. Diğer amaç ise firewall güvenlik sistemleridir. Burada proxy sadece bir aracıdır. Ayrıca ilk amacı da burada kullanır. Yani cache tutarak hızlandırmayı amaçlar.

Proxy servislerinin en büyük faydası uluslararası internet bağlantılarında yaşanan yoğunluğu azaltmaktır. Kısaca tek bir bağlantıyı bir gruba proxy aracılığıyla paylaştırarak avantaj elde etmiş olursunuz. Yani ana sunucu üzerinden sağlanacak internet çıkışı, proxy servisi aracılığıyla ile tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecektir. Cache sistemini de buraya eklediğimiz zaman hızlı bir bağlantı elde etmiş olacağız.

En Popüler Proxy Servisleri

En iyi ücretsiz 10 proxy servisini şöyle sıralayabiliriz.

  • Proxify
  • Free Open Proxy
  • Proxy 2014
  • Unblock YouTube Free
  • kProxy
  • blewPass
  • Zfreez
  • 4everproxy
  • Unblock My Web
  • YouTube Unblock Proxy

Proxy’nin Amacı Dışında Kullanımı

Yukarıda proxynin iki kullanım amacı olduğunu söylemiştik. Fakat günümüzde bu amacın tamamen dışında kullanılan proxyler amacını yitirmiş durumda. Günümüzde hackerların, hacker olma yolunda ilerleyenlerin ya da internetin karanlık dünyasında çalışanların kendilerini gizlemek için kullandıkları birer araç halini aldı.

Yazar Hakkında

90'lı yıllarında başında Karabük doğumluyum. Süleyman Demirel Üniver. ve Karadeniz T.Ü bitirdim..

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...