Oyunlaştırma Sistemi ile Birlikte Yemeksepeti Mahallenin Lezzet Muhtarı’nı Arıyor!

Oyunlaştırma Sistemi ile Birlikte Yemeksepeti Mahallenin Lezzet Muhtarı'nı Arıyor! Oyunlaştırma Sistemi ile Birlikte Yemeksepeti Mahallenin Lezzet Muhtarı’nı Arıyor! yemeksepeti

Yıllardır online yemek siparişinde sektörün lider firması olan, hatta sektörü başlatan firma olan Yemeksepeti yeniliklere doyamıyor. Geçtiğimiz günlerde Yemeksepeti’ne gelen cüzdan özelliğinin ardından şimdi de uzun bir süredir üzerinde çalışılan Mahallenin Lezzet Muhtarı uygulaması devreye giriyor.

Ünlü Check-in uygulaması Foursquare/Swarm üzerinde birçok faaliyette oyunlaştırma çalışmalarını görüyorduk. Bu oyunlaştırma sistemi ile birlikte kullanıcılar hem uygulamayı kullanıyor hem de tamamladığı görevlerden ek ödüller kazanıyor. Bundan böyle Yemeksepeti’ne gelen özelliklerle birlikte, platformda kullanıcılar hem yemek siparişi verecek hem de 100’den fazla görev tamamlayarak ek ödüller kazanacak. Bu yeni uygulama sayesinde Yemeksepeti kullanıcıları görev alarak tamamladıkları görevlerden ödül kazanacak ve başka kullanıcıların sayfalarını ziyaret ederek kullanıcılar ile de yarışmaya girebilecek.

Yemeksepeti’nin yaptığı açıklamaya göre yeni uygulamaya geçecek olan sistem Türkiye’nin en büyük oyunlaştırma çalışması olacak. Firma bu yeni oyunlaştırma çalışmasına öncelikle önceden belirlenmiş semtlerden başlayacak. Muhtarlık Oyunu verilen bu yeni bölümde her semtte en çok puanı toplayan kullanıcı Muhtar rozeti alacak ve bu muhtarlar semtte yemek seçimi için liderlik edecek.

Yemeksepeti’ne yeni gelen bu özellikte kullanıcılara her semt için yüzlerce görev verilecek. Bu görevler her kategoriden olabiliyor. Genel olarak kredi kartı ile ödeme yapmak, yeni restoranlardan sipariş vermek, farklı mutfakları denemek ve günün değişik saatlerinde siparişler vermek gibi görevler yer alacak. Görevleri yapma sıklığına bağlı olarak da her görevden sonra kullanıcıların aldığı rozet sayısı artmaya başlayacak. Çeşitli görevlerin yanı sıra gelen siparişe yorum ve puanlama yaparak da kullanıcılar Muhtar rozeti kazanabilecek.[ads2]

Sistem üzerinde farklı görev kategorilerine farklı rozetler veriliyor. Örnek verecek olursak 2 farklı şehirde sipariş veren kullanıcılar ‘’Gezgin’’ rozeti alırken, gece yarısından sonra 10 sipariş veren kullanıcılar ‘’Uyurgezer’’ rozeti alacak. Verdiği 20 farklı siparişi çeşitli platformlarda paylaşan kullanıcılar ‘’Gastronom’’ rozeti kazanırken 50 kez Çin&Japon mutfağından sipariş veren kullanıcılar da ‘’Ejderha’’ rozeti kazanıyor.