Opera’dan Yeni Hamle: Power Saving Modu!

opera'dan yeni hamle: power saving modu! Opera’dan Yeni Hamle: Power Saving Modu! wallhaven 129890

Arama motorları günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri olmuş durumda. Hemen hemen merak ettiğimiz her konuyu internette araştırmak ve bilgi toplamak için söz konusu arama motorlarından birini tercih edebiliyoruz.

En ünlü tarayıcıların başında da elbette Google Chrome geliyor. Çoğunluğun kullanmak için bilgisayarına ya da diğer mobil araçlarına indirdiği program rakiplerinin hırsını da artırıyor. Öyle ki tarayıcı alanında kendini üst sıralara taşımak isteyen Opera son zamanlarda birçok proje geliştirmiş durumda. Son konuşulan yeniliği ise oldukça dikkat çekiyor zira yeni özellik ile batarya ömrünü artırmayı planlıyor.

Bir zamanların arama motoru olan Internet Explorer yavaş çalışması gibi sebeplerle tercih sırasında gerilere düşmüştü. Ardından gelen Google Chrome güvenlik ve hız gibi nitelikleri ile sevilmiş, kısa zamanda ünlenmişti. Fakat Internet Explorer’ın kaderi Google Chrome’u da bulacak gibi görünüyor. RAM ve bataryayı tüketmesi açısından kötü bir şöhrete kavuşan Chrome, şimdilik hala en çok tercih edilenler arasında. Fakat Opera savaşı kızdırmanın ve kendi ismini ön plana çıkarmanın planlarını yapıyor.

Opera'dan Yeni Hamle: Power Saving Modu! opera'dan yeni hamle: power saving modu! Opera’dan Yeni Hamle: Power Saving Modu! shutterstock 181909499 e1455130658217

Opera’dan Yeni Hamle: Power Saving Modu!

Bundan önce ücretsiz VPN ve dahili reklam engelleme (Adblock) özelliklerini devreye sokan tarayıcının şimdiki hedefi batarya konusunda yenilikler yapmak. Chrome’dan şikayet edenler için bu çok güzel bir seçenek olabilir.

[ads2]Opera’nın batarya hakkında geliştirdiği çözüm Power Saving modunu içeriyor. Bu mod ile laptoplardaki batarya ömrünün %50 artması bekleniyor. Geliştirdikleri Power Saving modu Opera’nın batarya için yükünü azaltmakla beraber, reklam engelleme ve turbo özellikleri ile de Opera’nın hızına hız katılıyor.

Chrome’nun RAM tüketiminin bir hayli fazla olduğunu söylemiştik, buna karşılı Opera daha uygun çözümlerle geliyor. Her ne kadar Google Chrome RAM ve batarya için yeni hamleler yapacak gibi dursa da yıllardır bir gelişme olmadı. Şimdilerde merak edilen ise Opera’nın atağına Google cephesinden karşı bir atak gelecek mi? Bekleyip göreceğiz.