NVIDIA GeForce Experience Sorunu

GeForce Experience Sorunu NVIDIA GeForce Experience sorunu NVIDIA GeForce Experience Sorunu geforce experience sorunu

Windows 10 işletim sisteminin çıkmasıyla birlikte kolay arayüzü ve birçok yeniliği ile kullanıcıların beğenisini kazandı. Microsoft’unda yüksek çabası üzerine milyonlarca bilgisayar kullanıcısı Windows 10 işletim sistemine geçti. Ancak geçilen bu sistem NVIDIA GeForce Experience sorunu oluşmasına neden oldu. Ekran kartı firması yayınladığı güncelleme sonrasında bu sorunun giderildiğini duyurdu ancak sistem dili olarak Türkçeyi seçen kullanıcıların Experience açılmama sorunu yaşadığı görüldü.

GeForce Experience Nedir?

Basit bir anlatım şekli ile ekran kartı ile gelen bir yardımcı uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bu yardımcı araç üzerinden isterseniz ekran kartını güncel tutabilir, oyunların bilgisayarı optimize edilmesi ve oyun görüntüsü olmasına kadar birçok işlem yapabilirsiniz. Bu sorun bilgisayarınıza yüklediğiniz programlardan tutun da donanımlarınızın uyumluluğuna kadar birçok nedenden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunun çözümü için NVIDIA GeForce Experience yardımcı uygulaması oyunlarınızın bilgisayara en uygun şekilde optimize edilmesini sağlıyor. Bu yardımcı araç GeForce GTX sınıfından 900 ile 600M arasındaki tüm GPU serisine kadar hepsinin kullanılmasına izin veriyor. Bazı durumlarda elinizdeki bilgisayarın özellikleri çok iyi olsa bile oyun verimliliği düşük oluyor.

NVIDIA GeForce Experience Açılmama Sorununa Çözüm Yolu

Yaşanan soruna firmanın yayınladığı güncelleme de fayda etmeyince kullanıcılar kendileri çözüm yolu bulmaya çalıştı. Uzun uğraşlar sonunda bu problemin çözümü bulundu. Sırasıyla uygulamanız halinde bu problemden kurtulacağınız test edildi.

  • Arama sekmesine tıklayıp denetim masası yazarak bulun ve açın,
  • Daha sonrasında ise Saat, Dil ve Bölge kısmını açın,
  • Gelen pencere üzerinden dil menüsüne tıklayarak devamındaki gelen pencereden tarih, saat ve sayı biçimlerini değiştir menüsüne tıklayın,
  • Daha sonra çıkan ekran üzerinden biçimlere tıklayarak alt kısımda çıkan biçim kısmında İngilizce (Amerikan) tercihini seçin.
  • Tamam dedikten sonra NVIDIA GeForce Experience sorunu tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz.[ads2]

NVIDIA GeForce Experience Sorunu NVIDIA GeForce Experience sorunu NVIDIA GeForce Experience Sorunu nvidia geforce experience acilmiyor 1024x777

Bu işlemler sonrasında aynı problem ile karşılaşmanız halinde ekran kartı sürücünüzü kaldırıp baştan yüklemeniz yeterli olur. Ancak eğer yeni bir sürüm yayınlanmış ise muhtemelen yeni sürüm problemin çözümünü içinde barındıracaktır. Ayrıca birçok iyileştirmeye de sahip olacağı için yeni sürümü yüklemeniz ilerde yaşayacağınız optimize problemlerini de erkenden ortadan kaldırmaya yeterli olur.