En İyi Casus Reklam Virüsü Temizleme

Bilgisayar CD’yi Okumuyor Sorununa Çözüm

Ubuntu ‘’.deb’’ Uzantılı Dosyalar Yükleme Sorunu

Windows 10 Misafir Girişi Yetki Sorunları

Nokia Ve Apple Arasında Kriz Yaşanıyor!

Güncel 22 Aralık 2016
1100 Okundu

İki teknoloji şirketinin patent savaşı gündeme damgasını vurdu. Apple ve Nokia arasındaki anlaşmazlık nasıl sonuçlanacak?

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple uzun süredir geliştirdiği akıllı telefonlar ile piyasada popülerliğini korumaya devam ederken Finlandiya’nın önemli şirketleri arasında yer alan ve yeni hamleler ile akıllı telefon dünyasına geri dönüş yapmaya hazırlanan Nokia arasında yeni bir kriz patlak verdi. Patent ile ilgili olan anlaşmazlık sektörün iki devini karşı karşıya getirdi.

Ntv.com.tr’deki haberde Apple’ın Çarşamba günü yaptığı başvurunun detayları ve sonrasında yaşananlar yer aldı. Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletinde yapılan başvurunun detaylarında Apple’ın Nokia’ya gerekli patent ödemelerini yaptığını belirten şirket karşılığında üçüncü parti şirketlerin kullanılarak patentler için fahiş fiyat istendiğini iddia etti.

iphone7-plus-rosegold-select-2016 Nokia Ve Apple Arasında Kriz Yaşanıyor!

Bu ciddi iddia karşısında sessiz kalmayan Nokia ise ABD ve Almanya üzerinden yaptığı başvurular ile iPhone modellerinde kendisine ait teknolojilere yer verildiğini dolayısıyla zararın karşılanması gerektiğini ifade etti.

İki ayrı ülkenin iki dev ismi olan Apple ve Nokia arasındaki bu patent krizinin nasıl sonuçlanacağı merakla beklenirken yakında tazminat davalarının haberlerinin gelebileceği yorumları yapılıyor.

Aslında bu iki şirket arasındaki ilk anlaşmazlık değil. Daha öncede yaşanan sorunlardan dolayı Nokia ve Apple karşı karşıya gelmiş ancak yapılan anlaşma sonucunda Apple’ın 720 milyon dolar ödemesi ile konu kapanmıştı.

Finlandiya merkezli Nokia’nın bir süredir gündemde olduğunu söyleyebiliriz. Uzun bir aranın ardından akıllı telefon piyasasına dönüş yapmak için çalışmalarına devam eden şirketin amiral gemisi ile meraklılarının karşısına çıkmaya hazırlandığı biliniyor. Henüz kesin bilgiler gelmemiş olsa da telefonun şimdiden merak konusu olduğu bir gerçek. Apple, Samsung gibi büyük şirketlerin son zamanlarda yaptığı hamlelere karşılık Nokia cephesinden gelecek adımın piyasayı nasıl etkileyeceğini yakında göreceğiz.

Yazar Hakkında
Profili Görüntüle

Sosyal Hizmetler öğrencisiyim. Teknoloji alanında uzun zamandır haber editörlüğü ile ilgileniyorum. Yazıların okuyucu adına faydalı olması için elimden geleni yapıyorum.

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da115 sorgu var. 0,868 saniyede yüklendi.