NASA’dan Dünya Yörüngesine Ayar Geliyor!

NASA'dan Dünya Yörüngesine Ayar Geliyor! NASA’dan Dünya Yörüngesine Ayar Geliyor! apollo 1 fire

NASA’dan Dünya Yörüngesine Ayar Geliyor!

Biliyoruz haberimizin başlığı biraz ilginç oldu ancak NASA gerçekten de dünya yörüngesideki dağınıklığa bir ayar çekmek üzere. Mars’a düzenlenecek bir yolculuk için oluşabilecek tüm durumları göz önünde bulundurmaya çalışan NASA, uzayda olası bir yangının nasıl sonuçlanacağını öğrenmek için veri elde etmek istiyor. Bu amaçla da dünya yörüngesinde dolanmakta olan ve hiçbir işe yaramayan insansız uzay araçlarını kullanmayı planlıyor. Böylelikle hem dünya yörüngesindeki hiçbir işe yaramayan uzay araçlarını temizlemiş olacak olan NASA, aynı zamanda Mars yolculuğundaki tüm olumsuzlukları aşmayı planlıyor.

[ads2]
NASA'dan Dünya Yörüngesine Ayar Geliyor! NASA'dan Dünya Yörüngesine Ayar Geliyor! NASA’dan Dünya Yörüngesine Ayar Geliyor! apollo 1 fire 300x202

NASA’dan Dünya Yörüngesine Ayar Geliyor!

Uzay araştırmalarının bilindik ismi olan NASA, insanlık tarihi adına çok büyük bir adım atmak için hazırlanıyor. Mars’a düzenlenecek bir yolculuk tasarlayan NASA, bu süreçte karşılaşılabilecek en zor durumları da göz önünde bulundurmak zorunda ve bunları yaparken her olasılığı göz önünde bulundurmak zorunda. Bu amaçla uzayda yangın çıkarsa ne olacağını araştırmak isteyen NASA, dünya yörüngesinde amaçsızca dolaşan ve artık kullanım tarihi geçmiş (artık işlevsiz olan) uzay araçlarını kullanmayı planlıyor. Uzaydaki gereksiz uzay araçlarının çokluğundan da yakınmaya başladığı bilinen NASA’nın bu sayede yörüngedeki işlevsiz araçları temizlerken aynı zamanda da testler gerçekleştirebileceği varsayılıyor.

 

[ads1]

Yangın sırasında oluşabilecek olumsuzlukları test etmek için daha öncesinde de denemeler yapan NASA, tehlikeli olabileceği düşüncesi ile yakılan ateşi tehlike boyutlara ulaşacak kadar büyütmemişti. Bu da istediği bilgileri toplaması için yeterli olmamıştı. Yörüngedeki uzay araçlarını karbondioksit ve oksijen dedektörleri yerleştirmeyi amaçlayan NASA, yangını oluşturduktan sonra olanları uzay aracının içine konulan kameralar ile izlemeyi planlıyor. Sonuç olarak uzay aracı içerisinde bulunan kıyafetlerin ve araç-gereçlerin ateşe karşı dayanıklıklarını ölçecek olan NASA, Mars yolculuğunda oluşabilecek en kötü senaryoya karşı hazırlıklı olabilecek.