Mobilden Kablosuz Modeme Bağlı Cihazları Tespit Etmek

Kablosuz modeme bağlamıyor Modeme Bağlı Cihazları Tespit Etmek Mobilden Kablosuz Modeme Bağlı Cihazları Tespit Etmek kablosuz modeme baglanmak

Kablosuz modeme sahip olan kullanıcılar hep bir başkasının kendi internet ağlarına bağlı olup olmadıklarını merak ederler. Kotalı internet kullanan kişilerin faturalarının yüksek gelmesi durumunda ilk akla gelen kablosuz modeme bağlı cihazlar artık mobil üzerinden görülebiliyor. Android yada İOS işletim sistemine sahip olan cihazlar ile kendi modeminize dışarıdan bağlantı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Android’ten Kablosuz Modem Bağlantıları Görüntüleme

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda modeme bağlı cihazları görüntülemek için NetCut uygulaması indirildikten sonra aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor.

  • Eğer Root’lu cihaz kullanmıyorsanız ilk olarak karşınıza bir uyarı çıkacak bu uyarıya OK tuşuna basarak devam edin,
  • Daha sonra açılan menü üzerinden Fast Scan seçeneğini etkinleştirin,
  • Bir sonraki işlem olarak Refresh simgesine dokunarak yeniden tarama yapmasını sağlayın.
  • Tarama bittikten sonra kablosuz modeme bağlı olan cihazların listesi gelecek.

Açılan liste üzerinden kimlerin o anda kablosuz modeme izinsiz bağlanma durumunda olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

iPhone Kablosuz Modem Bağlantıları Görüntüleme

İOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda ise AppStore üzerinden Fing-Network Scanner uygulamasını indirmelisiniz. Uygulamayı indirdikten sonra aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor;

  • Uygulamayı çalıştırdıktan sonra ağ taraması başlatın,
  • Tarama sonucunda bağlı olan cihazlar listelenir.
  • Listelenen bağlantılar arasında cihazların IP adresi ve cihazın türünü görüntüleyebilirsiniz.

Telefondan modeme bağlanma Modeme Bağlı Cihazları Tespit Etmek Mobilden Kablosuz Modeme Bağlı Cihazları Tespit Etmek telefondan modeme baglanmak

Modem İstenmeyen Bağlantıları Engelleme

Kablosuz modeminize istemediğiniz kişilerin bağlanmasını istemiyorsanız öncelikle internet tarayıcınızın arama çubuğuna 192.168.1.1 yazarak Enter tuşuna basın daha sonrasında yapmanız gerekenler şu şekilde;[ads2]

  • Buradan öncelikle yapmanız gereken kullanıcı adı Admin, şifresi TT Net yada hangi internet sağlayıcısını kullanıyorsanız onların verdiği şifreyi değiştirmeniz gerekiyor.
  • Sonrasında yapılacak olan işlem aynı ekran üzerinden güvenlik ayarlarını kendinize göre değiştirmek oluyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus yüksek güvenlik önlemi sizin de kısıtlı bağlantı yapmanıza yada yeni cihazınızla bağlanmanıza engel olur.
  • Kullanılan uygulama ile kablosuz modeme bağlı cihazlar görüntülendikten sonra belirlediğiniz IP adresine sahip olan cihazların bu menü üzerinden kısıtlı bağlanması yada engellenmesi işlemini sağlayabilirsiniz.

Belirtilen işlemleri yapmanız halinde yaşadığınız istenmeyen bağlantı sağlayan kişi sorunları ortadan kalkmış olur. Ancak genel olarak ilk defa bir modem alındığı yada internet hattı çektirildiği zaman ilk yapmanız gereken işlemin kullanıcı adı ve şifreyi değiştirmek olduğunu unutmayın.