Microsoft Kaydırma Çubuğunun Peşinde

Microsoft Kaydırma Çubuğunun Peşinde Microsoft Kaydırma Çubuğunun Peşinde Microsoft Kaydırma Çubuğunun Peşinde gi 2691 7

Microsoft Kaydırma Çubuğunun Peşinde, başlığını gördünüz ve merak ettiniz nedir bu kaydırma çubuğu diye 🙂 bende çok merak ettim ancak bizlere basit gibi gelen bir konu yüzünden devler yine mahkemelik oldu.

Patent dedi mi akla gelen tek firma Microsoft’tur. Şüphesiz microsoft çok kritik ve çok önemli birçok yazılım, görsel, devre, elektronik v.b birçok patent almıştır. Dev şirket patentleri elinde bulundurduğu sürece neredeyse batması imkansız gibi gözükmektedir. Patentleri deli gibi kovalayan ve peşini asla bırakmayan her şeyin patentini almaya çalışan microsoft yine bir adım attı.

Bu sefer patent savaşının adı Microsoft Kaydırma Çubuğu Peşinde evet yanlış duymadınız. Bu sefer ki patent savaşı bir kaydırma çubuğu yüzünden ve hedef yine Corel. Dünya devi grafik yazılım firması Microsoft yine başı dertte. Corel’in Corel Home Office adlı programında kullanıcıların yabancılık çekmemesi için Excel ve Word modu geliştirmişti ve görsel olarak yazılım bu 2 programa benzetilebiliyor ve kullanıcılar alışılan arayüz sayesinde rahat ediyordu. Ancak microsoft bu programdaki kaydırma çubuğuna taktı ve aralık ayında mahkemeye verdi.

Gerekçesi ise Corel Home Office adlı programın Microsoft’un kaydırma çubuğunu kopyaladığı ve telif haklarını ihlal ettiğidir.

[ads2]
Bknz: Aşağıdaki resimde yer alan ve sağ alt köşede bulunan büyütme işlemini sağlayan kaydırma çubuğu mevzu
Microsoft Kaydırma Çubuğunun Peşinde Microsoft Kaydırma Çubuğunun Peşinde Microsoft Kaydırma Çubuğunun Peşinde gi 2691 7

Microsoft Kaydırma Çubuğunun Peşinde

[ads1]