Mavi Ekran Hatası

mavi ekran hatası ve çözümleri [object object] Mavi Ekran Hatası mavi ekran sorunu

Merhaba arkadaşlar Mavi ekran hatası hakkında bilgilendirmeye başlıyoruz. bir çok kişinin başına gelen ve birçoğunun çözemediği bu konuya el atacağız ve çözümler bulmaya çalışacağız.

 

Mavi ekran hatasının birden fazla sebebi olabilir. Burada aldığınız hatayı tespit edebilmeniz çok önemlidir. Mavi ekran hataları çoğunlukla Ram ve Ekran kartından kaynaklamaktadır. Ancak laptopda mavi ekran hataları ve çözümleri masaüstü bilgisayarlara göre biraz daha farklı oluyor. Çünkü kullanıcılar laptop da ekran kartı ve ram denilince içini açmaya korkarlar. Hatta ekran kartı için yapılacak pek fazla bir şey yoktur.

mavi ekran hatası ve çözümleri [object object] Mavi Ekran Hatası mavi ekran sorunu 300x169

mavi ekran hatası ve çözümleri, mavi ekran hatası

Hatanın nereden kaynaklandığını çözmek için bilgisayarınızı iyi takip etmeniz gerekmektedir. Hatanın nerede ve siz ne iş yapıyorken geldiğine dikkat etmelisiniz. Bu sizi çözüme götürecek en önemli olaydır. Mavi ekran hatası geldiğinde karşınıza gelen ekranın en alt kısmında yer alan hata nedenine bakmaya çalışın eğer çok kısa sürede bilgisayar reset atıyor ise BlueViewer adlı mavi ekran hatalarını görüntüleme programını indirin ve kurunuz. Program sayesinde mavi ekranda hangi hatanın yazdığına ulaşabilirsiniz.

 

Bu konuda her hatayı tek tek anlatmaya kalksak işin içinden ne siz ne de ben çıkabilirim. Burada genel olarak olayları ele alacağız ve genel çözümlerden bahsedeceğiz. Mavi ekran hataları ve çözümleri olabildiğine basite indireceğiz.

 

Şimdi örneğin gündelik internet kullanımında mavi ekran hatası alıyorsanız bu yüksek ihtimal RAM hatasıdır. Ram yuvalarını kontrol ediniz. Birden çok RAM mevcut ise tek tek hepsini deneyiniz. Sökün birini takın daha sonra söküp diğerini takın ve kullanın hatayı hangisinde alacaksınız ona bakın. Daha sonrada soketleri değiştirerek deneyiniz.

Oyun oynarken bu hatayı alıyorsanız yüksek ihimal ekran kartından kaynaklanan bir sıkıntıdır. Masaüstünde oyun oynarken mavi ekran hatası alırsanız, ekran kartınızın Fanını kontrol ediniz ve soketten çıkartıp temizleyiniz. Hala almaya devam ederseniz. Ekran kartı driveri silip tekrar kurunuz daha da olmadı en güncel halini kurunuz. directx kurulumlarını kaldırınız ve tekrar yükleyin. Bunlar en can alıcı çözümlerdir.

Gündelik kullanımda bu hatayı alıyorsanız ve ram yöntemleri çözüm vermedi ise Driver güncellemelerini yapınız. Üşenmeden hepsini tek tek yapınız. Donanım kaynaklı sıkıntı değilse kesinlikle yazılım kaynaklıdır. Herhangi ufacık bir dosyadan meydana gelebilir.

Eğer hala hata almaya devam ederseniz. Kesinlikle bilgisayarınıza format atınız. Mümkünse başka Dvd kullanınız ve mevcut windows türünüzü de değiştiriniz. Sonra bilgisayarınızın markasının sitesinden güncel driverları tek tek indirip kurunuz   bu size kesin çözüm olacaktır.

Tüm bu yaptıklarınıza Rağmen Hala Mavi ekran hatasından kurtulamıyorsanız, sıkıntı donanımlarda olabilir.

Mavi Ekran Hatası ve Çözümleri hakkında Yardım alabilmek için yorum yazmanız yeterli,

 

Selametle…