Macbook Trackpad İncelemesi

Mac Trackpad Kullanımı Macbook Trackpad İncelemesi Macbook Trackpad İncelemesi mac trackpad kullanimi

Dünyadaki en değerli şirket olma ünvanına sahip olan Apple piyasaya sürdüğü yer yeni teknolojide büyük bir yankı uyandırıyor. Iphone ve Macbook gibi teknolojide devrim yaratacak ürünleri tüm dünya kullanımına sunan şirket Macbook’lara getirdiği yeni özellikler ile de adından bahsettiriyor. Dizüstü bilgisayarlarda ki touchpadler de kullanılan tuşların kaldırılmasını ve bir çok fonksiyonun eklenmesini sağlayan Trackpad ile Apple bilgisayarlarında da yeniliğin peşinde olduğunu gösteriyor. Windows kullanıcılarının ilk başka mac trackpad kullanımı konusunda sıkıntı yaşasalar da alıştıktan sonra diğer bilgisayar kullanımını beğenmiyorlar.

Trackpad Nasıl Kullanılır?

Tuşların kaldırılmasıyla birlikte sağ tıklamanın farklı fonksiyonlar sayesinde yapılmasının önü açıldı. Bir elin parmaklarının farklı kombinasyonlarda kullanılmasıyla bir çok işlemin yapılması mümkün oluyor.

Macbook Trackpad Sağ Klik Macbook Trackpad İncelemesi Macbook Trackpad İncelemesi macbook touchpad nedir

2 Parmak Kullanımı

2 parmak kullanımının ilk fonksiyonu mac touchpad sağ klik özelliğini taşımasıdır. Daha sonra ise ekranda bulunan sayfayı yukarı aşağı hareket ettirmeyi sağlıyor. Farelerdeki scroll özelliğini üstlenen bu hareket aynı zamanda ekranın sağa ve sola hareket ettirilmesini sağlıyor. İki parmağın 2 defa bir web sitesi yada PDF dosyası üzerinde dokundurulması akıllı bir şekilde yakınlaştırmayı sağlıyor.

Diğer bir yandan akıllı telefonlarda kullanılan yakınlaştırma ve uzaklaştırma şekli trackpad üzerinden de yapılabilir. Böylelikle resimlerin telefon kullanır gibi yakınlaştırılmasını ve uzaklaştırılmasını sağlamış olursunuz.

Herhangi bir resmin yada grafik dosyasının döndürülmesi için iki parmağın sanki resmi yada cismi kavramışçasına sağa sola döndürülmesi ekranda da aynı etkiyi yaratacaktır.

Bir web sitesi yada Word dosyasındayken iki parmağın sağa ve sola hareket ettirilmesi bir önceki yada bir sonraki sayfanın açılmasını sağlayacaktır.

Son fonksiyon olarak iki parmağın trackpad üzerinde en sağdan başlamak şartı ile sola doğru kaydırılması bildirim merkezini açacak.

3 Parmak Kullanımı

Kullanılan parmak kombinasyonu arttıkça mac trackpad kullanımı birbirinden farklı bir çok özellikte karşımıza çıkıyor.

  • Yazılarda belirli bir kısmı seçer,
  • Bir dosya yada herhangi bir ögenin taşınmasını sağlar,
  • Yazının üzerine tıklandığında arama özelliği ile Google’da yada Wikipedia’da arama yapar,

Mac Touchpad Ayarları Macbook Trackpad İncelemesi Macbook Trackpad İncelemesi macbook ekran kaydirma

4 Parmak Kullanımı

Bu kullanım şeklinin 5 özelliği bulunuyor. Bu özellikleri şöyle sıralayabiliriz;[ads2]

  1. Baş parmak ve diğer üç parmağın zıt yönde hareket ettirilmesi ile masaüstünü görmek mümkün,
  2. Aynı hareketin tam tersi ise Launchpad’i görüntülemeyi sağlıyor.
  3. 4 parmağı da yukarı doğru sürüklediğiniz zaman Mission Control penceresini açıyorsunuz,
  4. Yukarıdaki hareketin tam tersi olarak aşağıya hareket ettirmeniz halinde açık olan programın tüm sayfalarını görmeniz mümkün oluyor,
  5. Son özellik olarak tam ekran modunun kullanıldığı uygulamalarda 4 parmağın sağa veya sola hareket ettirilmesi sayfalar arası geçişi sağlıyor.

Bu kadar fazla özelliğin mac trackpad kullanımı içerisinde olması Apple şirketini yeniden vazgeçilmez hale getiriyor.