Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası çözümü

Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Laptop Kapağı Kapatılınca Uyku Moduna Geçme Çözümü

Pc & Donanım 4 Haziran 2017
568 Okundu

Laptop kullanıcıları kullanım sonrasında kapağı kapattıklarında yada laptopun güç düğmesine bastığında kapanmasını istemiyorlar. Uzun uğraşlar sonunda bu işlemin nasıl yapılacağını çözemeyen kişiler uyku moduna geçme işlemini bir sorun olarak görürler. Ancak bu işlev açılıp kapatılabilir bir fonksiyon olarak karşımıza çıkıyor.

Uyku Moduna Geçme İşlemini Engelleme

Genellikle ikinci bir monitör kullanıldığında hem TV üzerinden hem de laptop ekranından aynı görüntü ile karşılaşmak istemeyen kişiler kapağı kapatmaları durumunda bilgisayar uyku moduna geçtiği için 2. Monitördeki ekran da kapanır. Ancak güç düğmesi ayarları yapıldıktan sonra uyku modu sorunu ortadan kalkacaktır. Yapılacak işlem Windows 7, Windows 8, Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yapılabilir. Laptop kapağı kapatılınca uyku moduna geçme fonksiyonunu kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulamanız gerekiyor;

  • Bilgisayardan denetim masası sonrasında donanım ve ses bölümünü açın,
  • Çıkan ekran üzerinden ‘’kapak kapatıldığında yapılacakları seçin’‘ yazan kısma tıklayın,
  • Bu kısma tıklayınca güç düğmeleri tanım ekranı çıkıyor. Buradan ‘’Uyku Düğmesine Bastığımda’’, ‘’Güç Düğmesine Bastığımda’’ ve ‘’kapağı kapattığımda’’ yazılı kısımlar geliyor.
  • Kapağı kapattığımda yazan kısımda muhtemelen ‘’Uyku’’ seçeneği seçili olacaktır. Bu kısımdan alt menülerini açarak hiçbir şey yapma seçeneğini seçin.

Yaptığınız bu işlem sonunda laptop kapağını kapatınca uyku moduna geçilmediğini göreceksiniz. Windows 7 ile 10 işletim sistemleri aynı menülere sahip olduğu için her işletim sistemi için farklı işlemler yapmanıza gerek bulunmuyor.

Uyku Moduna Geçme uyku moduna geçme

İngilizce Kullananlar İçin

Laptoplarını İngilizce kullanan kişiler için izlemeleri gereken yol;

  • Hardware and sound, Power options ve sonrasında System settings bölümünü açın,
  • Sonrasında Choose what closing the lid does seçeneğini seçip aşağıda çıkan bölümlerden When I close the lid seçeneğini Do nothing olarak belirleyin.

Yine bu işlem sonrasında laptop kapağı kapatılınca uyku moduna geçme fonksiyonu iptal edilmiş olur. Bu şekilde laptop ekranı kapatılınca bilgisayar ve ikinci monitördeki görüntü kaybolmaz ancak laptop düzenli olarak açık kaldığı için pil tüketimi artar. Genellikle laptopu kapatmak yerine ekranı indirip bıraktığımız göze alınırsa 2. Monitöre görüntü aktarma işi bittikten sonra bu ayarları eski haline döndürmek laptopu daha verimli kullanmayı sağlar.

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi, Photoshop Uzmanı, Yazılım ve Teknoloji Hayranı

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...