Laptop Anında Kapanıyor Çözümü

laptop anında kapanıyor Laptop Anında Kapanıyor Çözümü bilgedefteri laptop an  nda kapan  yor cozumu

Laptop anında kapanıyor sorunu maalesef uzun süre kullanılan laptoplarda meydana gelebiliyor. Bu sorun laptopların en büyük sorunlarından biri diyebiliriz. Uzun süre laptop kullanan kişilerin %80 bu sorun ile karşı karşıya kalabiliyor.

Her zaman olduğu gibi bu makalemizde de sorunlarınızı test ederek farklı çözüm yöntemlerine gideceğiz. Size sunduğum yöntemlerle önce sorununuzu tespit edeceksiniz ardından çözüm yollarını deneyeceğiz.

Laptop Anında Kapanıyor Sorunu Neden Olur ?

Bu soruyu size soruyorum. Laptop siz hangi işle meşgulken kapanıyor. Çünkü hepsinin farklı nedeni var. Siz oyunu açarken mi kapanıyor yoksa siz internette gezerken mi kapanıyor ? öncelikle bunu bir test edin ve çözüme hep birlikte gidelim.

Siz sorununuzu tespit ederken bende bu sorunların neden kaynaklanabileceğini açıklayım;

Oyun oynarken kapanan laptop -> Ekran kartı arızası, uzun süre macun değişmeme, soğutmama sorunu, adaptör sorunu.

İnternette klasik gezme işlemi yaparken kapanan laptop -> Adaptör arızası

Film izlerken kapanan laptop -> Adaptör arızası, soğutma arızası.

Şimdi sizlere laptop anında kapanıyor sorununa neden olan donanımları söyledim. Sizlerde bu ara umarım sorunun neyden kaynaklandığını bulmuşsunuzdur.

Oyun Oynarken Laptop Anında Kapanıyor Çözümü

Şimdi oynadığınız oyunun Crackli oyun olmadığını varsayıyorum. Çünkü crackli oyunlarda Crack’ten kaynaklı kapanmalar olabiliyor.

Oyun’un ilk açılışında donmalar oluyor ancak oyunun açılış menüsünde gezebiliyorsunuz, oyun başladığında kapanıyorsa; Adaptörünüz arızalanmış ve yeteri kadar güç veremiyor olabilir. Diğer bir sıkıntı ise Fan yeteri kadar soğutmuyordur ya da macunları hiç değişmemiştir. Soğuğu ekran kartına ve işlemciye iletmiyordur.

Oyun açılıyor ve bir süre sonra bilgisayar kapanıyorsa; bu sorun soğutma sistemi çalışmadığından kaynaklanmaktadır. Bilgisayar Fanını kontrol edin, arada bir tekleme duraklama yapıyor olabilir. Fanı Bios’tan teste tabii tutun eskisi gibi çalışmıyor olabilir. Macun değişimi yapın.

İnternette Gezerken Laptop Anında Kapanıyor Çözümü

İnternette stabil dolaşırken, birden fazla sekme açınca bilgisayarınız kapanıyorsa; Adaptör arızanız var demektir. Yeteri kadar güç bilgisayara gelmiyordur.

Film İzlerken Laptop Anında Kapanıyor Çözümü

Bu bilgisayarda soğutma sisteminin çalışmadığının göstergesidir. Fanı kontrol edin ve macunu değiştirin. [ads2]

Tüm Bu Sorunlara Ek Bir Çözüm Yöntemi

Şimdi soğutma sisteminde kaynaklı bir kapanma sorunu yaşıyorsanız, sizlere geçiçi bir çözüm sunacağım. Siz bilgisayardan anlamıyorsanız ve bir bilgisayarcıya götürene kadar idare edecek bir yöntemdir.

Ekranın sağ alt köşesindeki Pil İşaretine Sağ Tuş ile tıklıyoruz.

Güç Seçeneklerine giriş yapıyoruz.

Güç Planlarından ‘Yüksek Performansı’ seçiyoruz ve Plan Ayarlarını Değiştir‘e tıklıyoruz.

laptop anında kapanıyor Laptop Anında Kapanıyor Çözümü 1 2 1024x540

Adım 1 -> Laptop Anında Kapanıyor Çözümü

Açılan Menüden;

İşlemci Güç Yönetimi sekmesi altında yer alan Sistem Soğutma ilkesi ve En Yüksek İşlemci Durumu menülerini açıyoruz.

Sistem Soğutma ilkesini Edilgen olarak değiştiriyoruz.

En Yüksek İşlemci Durumunu ise %85 olarak ayarlıyoruz. Eğer ki hala bilgisayarınız kapanmaya devam ederse daha da düşürebilirsiniz.

0xc00007b Hatası ve Çözümü laptop anında kapanıyor Laptop Anında Kapanıyor Çözümü 3 2

Adım 2 -> Laptop Anında Kapanıyor Çözümü

En son Uygula diyerek pencereyi kapatıyoruz. İşlem bu kadar. Bu işlem ile Windows’un soğutma sistemi uyarısını devre dışı bıraktık ve İşlemcinin en yüksek güce çıkmasını engelleyerek çok ısınmasının önüne geçtik.

Selametle..

Diğer sorunlar meydana geliyor ya da tüm adımları uyguladığınız halde çözüm bulamıyorsanız. Lütfen yorum yapın ya da Forum’da konu açın.