Küresel Isınma Ekonomiyi Kötü Etkileyecek!

[object object] Küresel Isınma Ekonomiyi Kötü Etkileyecek! kuresel isinma ile mucadele alinacak 30 basit 6354351 3388 o

Küresel ısınma yaşadığımız gezegeni etkilemeye devam ediyor. Uzmanlardan iklimlerin ardından ekonomik verimliliğin düşeceğine dair yorumlar geliyor.

Küresel ısınmanın atmosfere salınan gazlar yüzünden oluştuğu söyleniyor. Bununla beraber yapılan araştırmalarda gelecekte nelerin yaşanabileceğine dair hususları ortaya çıkarıyor. İklimlerin değişikliğe uğraması dikkat çeken noktalardan bir tanesiyken diğer bir konuda iklim değişikliğinin maliyeti artırması sonucunda ekonomik verimliliğin düşmesine yol açabileceği oldu.

Yıl boyu karada, havada ve denizde ölçülen hava sıcaklıklarının artışı anlamına gelen küresel ısınma dünyayı etkiliyor. Mevsimlerde yaşanan değişiklikler, buzulların erimesi gündemin önemli mevzuları arasında yer alıyor. Peki, küresel ısınmanın global ekonomiye etkisi nasıl olacak?

kuresel-isinma-nedir [object object] Küresel Isınma Ekonomiyi Kötü Etkileyecek! kuresel isinma nedir

Sıcak havanın insanlar üzerindeki etkisi hareketlerin zorlaşmasından dikkatin dağılmasına kadar pek çok noktada ortaya çıkıyor. Dolayısıyla etkileşimlerin kazaya yol açma ihtimali doğuyor. Aşırı sıcakların tarım üretiminde farklılıklara neden olabileceği ve insanın daha az çalışmak istemesi de ekonomik üretimi geriye götürebilir.

Amerika Birleşik Devletlerinin önemli üniversiteleri arasında yer alan Stanford Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanlarının son yaptığı açıklama küresel ısınma hakkındaydı ve küresel ısınmanın etkisinin ülkelerin gelirlerinin erimesine neden olabileceğine vurgu yapıldı. Dolayısıyla 21.yüzyılın sonunda küresel anlamda gelirin yüzde 23 azalacağı belirtildi. Bir başka ayrıntı ise küresel ısınmadan Rusya ve Kuzey Avrupa ülkelerinin birazda olsa olumlu etkilenebileceği. Yükselen sıcaklıkların ülke içindeki bazı bölgelerin daha kullanılabilir duruma gelmesini sağlayacağı söyleniyor.[ads2]

Tabi bu durumun tam tersi de mevcut zira güney kısımlar küresel ısınmadan olumsuz etkilenecek. Araştırma ekibinde yer alan Solomon Hsiang, küresel ısınmanın sonucunda global ekonominin yeniden şekillenebileceğini belirtti. 2099 yılında kuzey ülkelerindeki gelirlerin artabileceği, buna karşın güneydekilerin gelirlerinin düşebileceği uyarısında bulundu.

Son olarak bilim insanlarının bir diğer iddiasının da 2099 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde yıllık gelirin yüzde 36 gerilemiş olacağı yönünde olduğunu belirtelim.

 

Kaynak:Ntv.com.tr